Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, OPEC Açıklamalarından Destek Aldı

Mart 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, OPEC Açıklamalarından Destek Aldı

Yatırımcılar, şubat ayı için beklentilerin hafif üzerinde gelen enflasyon rakamlarını değerlendirirken, petrol piyasaları Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nin (OPEC) talep görünümüne ilişkin açıklamalarından destek buldu.

Brent TSİ 18.15’te 0,64% artışla varil başına 82,74 dolardan, ABD ham petrolü de 0,89% artışla varil başına 78,62 dolardan işlem gördü.

OPEC, bugün yayınlanan bir raporda petrol talebinin günde 2,2 milyon varil artmasının beklendiği 2024 tahminini korudu. Rapora göre ayrıca, OPEC dışındaki ham petrol arzının bu yıl 1,1 milyon varil artması bekleniyor.

OPEC’in tahmini, kartel ve müttefikleri günlük 2,2 milyon varillik üretim kesintilerini gevşetmezse bu yıl petrol piyasasında bir açık olacağı anlamına geliyor. OPEC+, geçtiğimiz haftalarda söz konusu üretim kesintilerine ikinci çeyrekte de devam edileceğini açıklamıştı.

Bugün gündemin bir diğer maddesi olarak tüketici fiyat endeksinin son rakamlarına göre ABD’de enflasyon, şubatta aylık bazda 0,4% ve bir yıl öncesine göre 3,2% arttı. Aylık artış beklentilere paralel olsa da yıllık oran 3,1%’lik tahminin biraz üzerinde gerçekleşti.

Yatırımcılar, Fed’in faiz oranlarını ne zaman düşürebileceğine dair işaretler için ABD’deki enflasyonu yakından takip ediyor. Düşük oranlar genellikle ekonomik büyümeyi teşvik ediyor ve bu da ham petrol talebini artıran bir faktör.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti