Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Kırmızıda Seyretse de Haftayı 3% Artıda Tamamlama Yolunda

Petrol Kırmızıda Seyretse de Haftayı 3% Artıda Tamamlama Yolunda
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, haftanın son işlem gününde geriledi ancak bu hafta genelinde Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) 2024 petrol talebi görünümünü yükseltmesi ve ABD stoklarındaki beklenmedik düşüşten destek aldı. 

Brent TSİ 17.30’da 0,56% düşüşle varil başına 84,94 dolardan, ABD ham petrolü de 0,60% düşüşle varil başına 80,77 dolardan işlem gördü.

FxPro kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich, “Bu hafta boğaların piyasayı sarsmak için en önemli girişimlerine tanık olduk. Petrol gerçekten hızlanmayı başarırsa, fiyat 2-3 hafta içinde 88-90 dolara yükselebilir.” yorumunu yapıyor. 

Dün IEA’nın 2024 petrol talebine ilişkin görüşünü kasım ayından bu yana dördüncü kez yükseltmesinden önce fiyatlar geçen ayın büyük bir bölümünde varil başına 80 ile 84 dolar arasında seyretmişti.

IEA son raporunda, dünya petrol talebinin 2024 yılında geçen aya göre 110 bin varil artışla 1,3 milyon varil artacağını söyledi. OPEC+ üyelerinin üretim kesintilerini sürdürmeleri halinde bu yıl hafif bir arz açığı olacağını tahmin eden IEA, daha önce arz fazlası öngörmüştü.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters