Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Kazançlarını Silmeye Devam Ediyor

April 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Kazançlarını Silmeye Devam Ediyor

İran’ın hafta sonu İsrail’e düzenlediği saldırının ardından Ortadoğu arzına ilişkin endişelerin azalması ve beklenenden daha güçlü gelen ABD perakende satışlarının yatırımcıların faiz oranlarında indirim umutlarını azaltmasıyla, petrol fiyatlarındaki düşüş devam etti. 

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.15’te 0,32 düşüşle varil başına 89,81 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,19% düşüşle varil başına 85,25 dolardan işlem gördü.

Söz konusu düşüşe rağmen fiyatlar, en büyük petrol tüketicisi Çin’in ekonomisinin geçtiğimiz çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdüğünü gösteren verilerin ardından, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) küresel ekonomi için bir yıl daha yavaş ama istikrarlı bir büyüme öngörmesinin de desteğiyle dar bir aralıkta seyretti.

PVM’den Tamas Varga, “Yapışkan enflasyon, tereddütlü bir Fed ve tam gelişmiş bir bölgesel çatışmaya doğru kademeli ilerleme arasındaki dengeleyici hareket, petrolü sınırlı bir aralıkta tutuyor. Varil başına 100 dolara yaklaşmak için petrol üretiminde, arzında ya da nakliyesinde önemli bir aksaklık yaşanması gerekiyor. Şu anda böyle bir gelişme mümkün görünmüyor.” yorumunu yapıyor. 

İran’ın Şam’daki büyükelçilik yerleşkesine yapılan saldırıya karşılık vereceği endişesi, Brent’in cuma günü ekim ayından bu yana en yüksek seviyesi olan 92,18 dolara çıkmasına yardımcı oldu.

Ancak İran’ın İsrail’e saldırısının beklenenden daha az zarar verici olduğunun ortaya çıkmasının ardından fiyatlar dün düşüşe geçti ve arzı kesintiye uğratabilecek hızla yoğunlaşan bir çatışma endişelerini hafifletti.

Petrol, Kazançlarını Silmeye Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters