Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, İyimser Talep Büyümesi Tahminleriyle Yükseldi

Petrol, İyimser Talep Büyümesi Tahminleriyle Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, 2024 yılında güçlü ham petrol ve yakıt talebi tahminlerinin ardından dört aydan uzun bir sürenin en iyi haftasını geçirdi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.45’te 0,08% artışla varil başına 82,82 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,05% düşüşle varil başına 78,50 dolardan işlem gördü. 

Brent ve ABD ham petrolü, hafta boyunca yaklaşık 4,5% değer kazandı. Bu, Brent’in 9 Şubat haftasından bu yana yüzdesel olarak en yüksek haftalık artışına işaret ediyor. WTI ise 5 Nisan haftasından bu yana en büyük haftalık artışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Fiyatlar, geçen hafta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin OPEC+ ekim ayından itibaren üretim kesintilerini aşamalı olarak kaldırma kararının ardından düştü.

Ancak Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) ve OPEC’in 2024 yılı için küresel petrol arz-talep dengesine ilişkin görüşlerini güncellemelerinin ardından bu hafta hava değişti.

EIA, petrol talebi büyüme tahminini hafifçe yükseltirken, OPEC günde 2,2 milyon varil gibi nispeten güçlü bir büyüme tahminine bağlı kaldı. IEA ise talep artışı tahminini bir milyon varilin altına düşürdü.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters