Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, İsrail-Hamas Barış Görüşmeleri Karşısında Sallantıda

April 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, İsrail-Hamas Barış Görüşmeleri Karşısında Sallantıda

Kahire’deki İsrail-Hamas ateşkes görüşmeleri Ortadoğu’da daha geniş çaplı bir çatışmaya dair korkuları hafifletirken, ABD enflasyon verileri yakın zamanda faiz indirimi beklentilerini azalttı. Bu görünüm karşısında petrol fiyatları haftaya ekside başladı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 0,58% düşüşle varil başına 88,98 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,52% düşüşle varil başına 83,39 dolardan işlem gördü. 

Hamas liderleri Mısırlı ve Katarlı arabulucularla yeni bir görüşme turu için Kahire’ye gelirken, İsrail hava saldırıları bugün de devam etti ve çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden oldu.

PVM’den John Evans, “Başka pek yeni haber yokken, Gazze ortamının olası soğuması petrol fiyatlarının düşmesine neden oluyor.” yorumunu yaptı.

Piyasalar ayrıca, Fed’in 1 Mayıs’ta açıklayacağı para politikası değerlendirmesini beklerken Evans, “Kullanılan dil ve ileriye dönük tahminler tüm piyasa katılımcıları tarafından dikkatle incelenecek.” diye ekledi.

Yatırımcılar, enflasyon ve işgücü piyasasının dirençli kalmaya devam etmesi nedeniyle Fed’in bu yıl ve gelecek yıl faiz oranlarını çeyrek puan artırma olasılığını temkinli de olsa daha yüksek fiyatlıyor.

Petrol, İsrail-Hamas Barış Görüşmeleri Karşısında Sallantıda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters