Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, IMF Tahminlerinden Güç Buldu

January 30, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Petrol, IMF Tahminlerinden Güç Buldu

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) küresel ekonomik tahminlerini yükseltmesinden güç bulan petrol fiyatları, Ortadoğu’da ABD’nin atacağı adımlara yönelik belirsizliğe rağmen yükseldi. 

Brent TSİ 18.00’da 0,32% artışla varil başına 82,66 dolardan, ABD ham petrolü ise 0,72% artışla varil başına 77,33 dolardan işlem gördü. 

ABD’nin şaşırtıcı derecede güçlü ekonomik büyümesi ve Çin’in ekonomisindeki toparlanmayı desteklemek için açıkladığı yeni teşviklerin ardında IMF, küresel ekonomik büyüme öngörüsünü ekim ayına göre 0,2% artırarak 3,1%’e taşıdı. 

Yatırımcılar ayrıca ABD’nin pazar günü Ürdün’de üç askerinin ölümüne neden olan insansız hava aracı saldırısına nasıl yanıt vereceğini de izliyor. Başkan Joe Biden, saldırıdan Suriye ve Irak’taki İran müttefiki militanları sorumlu tuttu.

Biden, ABD’nin sorumlulardan hesap soracağını söylerken, Savunma Bakanı Lloyd Austin, Biden yönetiminin “ABD’yi, birliklerimizi ve çıkarlarımızı savunmak için gerekli tüm adımları atacağını” söyledi.

Petrol, IMF Tahminlerinden Güç Buldu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC