Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, İki Haftalık Kayıp Serisini Sonlandırma Yolunda

April 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, İki Haftalık Kayıp Serisini Sonlandırma Yolunda

ABD’li üst düzey bir yetkilinin ekonomik büyümeye ilişkin iyimserliğini dile getirmesi ve ABD enflasyonunun mart ayında beklentilere paralel olarak ılımlı bir artış göstermesinin ardından petrol fiyatları yükselerek, iki haftalık art arda kayıpların ardından bu haftayı yükselişle kapatma yolunda ilerliyor.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 0,49% artışla varil başına 89,44 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,50% artışla varil başına 83,99 dolardan işlem gördü. 

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Reuters’a yaptığı açıklamada, ABD’nin ilk çeyrek GSYİH büyümesinin daha yüksek revize edilebileceğini ve bir dizi “tuhaf” faktörün ekonomiyi yaklaşık iki yılın en zayıf performansına sürüklemesinin ardından enflasyonun düşeceğini söyledi.

Ayrıca bugün açıklanan verilere göre, ABD enflasyonu mart ayında beklentiler doğrultusunda ılımlı bir artış gösterdi ve piyasaların Fed’in eylül ayına kadar faiz oranlarını düşürmeyeceği yönündeki görüşünü destekledi.

Fed’in favori enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi, geçen ay 0,3% artarak bir önceki aya paralel bir artış gösterdi.

StoneX piyasa analisti Fawad Razaqzada, “Yaz sonundan önce bir faiz indirimine yönelik herhangi bir eğilim şimdi güvercin bir sürpriz sağlayacaktır.” yorumunu yaptı.

Petrol, İki Haftalık Kayıp Serisini Sonlandırma Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters