Borsa Haberleri

Petrol Hisselerinin Yükselişi Sona Ermemiş Olabilir – Barron’s

February 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Hisselerinin Yükselişi Sona Ermemiş Olabilir – Barron’s

Scorpio Tankers (STNG) ve Ardmore Shipping (ASC)’in de içinde olduğu bazı petrol tankeri hisseleri geçtiğimiz yıl değerini dörde katladı. 

● Bu rallinin “daha yeni başlamış olabileceğini” düşünen Evercore analisti J. Chappell, bu hafta sonu yayımlanan Barron’s dergisinde yaptığı açıklamada, Rusya’nın Avrupa’ya gerçekleştirdiği akaryakıt sevkiyatı için iki hafta önce yürürlüğe giren yasağın, Rus ham petrolüne getirilen yasaktan çok daha büyük bir katalizör olabileceğini söyledi.

● Akaryakıt yasağının ilk haftasında büyük tankerlerin oranları, geçen yıl son 14 yılın en yüksek seviyelerine çıktıktan sonra 35% arttı.

● Akaryakıt sevkiyatına ağırlık veren tanker şirketleri bugüne kadar ham petrol odaklı çalışan şirketlerden daha iyi performans gösterdi: Scorpio (STNG, +280%), Ardmore (ASC, +390%) ve Teekay Tankers (TNK, +245%).

● Her iki gruptaki tanker şirketlerinin daha yüksek bir performans gösterebileceğine inanan Chappell, ham petrol taşıyıcıların zaman geçtikçe akaryakıt taşıyıcılarına yetişme ihtimalinin bulunduğunu kaydetti.

Petrol Hisselerinin Yükselişi Sona Ermemiş Olabilir - Barron's

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha