Borsa Haberleri

Petrol Hisselerini Gelecekte Neler Bekliyor?

October 7, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Petrol Hisselerini Gelecekte Neler Bekliyor?

Rusya-Ukrayna savaşının nüksetmesiyle petrol fiyatları oldukça yükseldi. 

Küresel göstergelere göre Brent fiyatı, mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 147 dolara yaklaştı. Ancak o zamandan bu yana ham petrol fiyatları genel olarak düştü. Fiyatlardaki bu dalgalanmada olası bir durgunluğa ve ABD dolarının güçlenmesine ilişkin endişelerin payı büyük. 

Öte yandan, OPEC+ ve müttefiklerinin ham petrol fiyatlarında toparlanmayı teşvik etme amacıyla üretim kesintilerine gideceklerini duyurdu. Buna bağlı olarak bir süredir düşüş eğiliminde olan petrol fiyatları da âdeta soluk aldı.  

Petrol fiyatları mart ayının en yüksek seviyelerinden bir miktar geride kalırken fon yöneticisi Eric Nuttall yükselişini sürdürüyor. Nuttall çarşamba günü Street Signs Asia’ya verdiği demeçte “Petrol için en az altı yıl sürecek bir boğa piyasasında olduğumuzu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. 

Petrol hisselerinin bu yıl gerçekleşen piyasa bozgununun açık ara kazananı olduğu söyleyen Nuttall, bu doğrultuda öne çıkan bazı hisse senetlerine işaret etti. 

Eric Nuttall’ın Petrol Hissesi Seçimleri!

Bu yıl S&P 500’deki tek pozitif sektör olan enerji, senenin başından bugüne kadar %50’den fazla yükseldi. Bu yükselmeye dikkat çeken Ninepoint Patners’ın ortağı ve kıdemli portföy yöneticisi Eric Nuttall, önümüzdeki dönemde gerçekleşecek petrol yükselişi için üç hisse senedi seçimini açıkladı. 

Nuttall,17 yıllık sondaj envanterine ve 2023 için 11% temettüsüne bağlı olarak Diamondback Energy (FANG)’i beğeniyor. 

Portföy yöneticisinin dikkat çektiği bir diğer isim de Kanadalı entegre enerji firması Cenovas Energy (CVE). Nuttal’a göre şirketin 30 yıllık petrol rezervi ve çekici bir serbest nakit akışı var. Ayrıca Nuttall, şirketin hisselerinin 10%’unu geri alacağını ve 2023’te 15% temettü ödeyeceğini düşünüyor. 

Petrol Hisseleri Neden Yükselecek?

Yönetimi altında 8 milyon dolardan fazla varlık olan Eric Nuttall, petrol talebinin önümüzdeki 10 yıl boyunca artmasını bekliyor. Ancak portföy yöneticisine göre bunun temelinde arzdaki değişim yatıyor.

Nuttall, OPEC üretiminin güçlü talebe ayak uyduramamasıyla ABD kaya petrolünün son 8 yıldır küresel arzı destekleme rolünü üstlendiğini söyledi. 

Portföy yöneticisine göre OPEC yedek kapasitesini büyük ölçüde tüketti ve ek kapasitenin devreye girmesi muhtemelen yıllar alacak. Nuttall, önümüzdeki dönemde arz ve talep arasındaki uyumsuzluğu gidermek adına petroldeki fiyat artışlarıyla talebi azaltmaya yönelik adımların geleceğine inanıyor. Bu durum, petrol hisselerinin önemli ölçüde artacağının en önemli göstergesi.

Petrol Hisselerini Gelecekte Neler Bekliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı