Borsa Yorumları

Petrol Hisseleri Geri Dönüyor: Analistler Hangi Hisselere “AL” Diyor?

Petrol Hisseleri Geri Dönüyor: Analistler Hangi Hisselere “AL” Diyor?
Google News Icon Takip Et

Petrol hisseleri, bu yaz teknoloji sektörünün gölgesi altında kalsa da yavaş yavaş momentum kazanıyor. Görünen o ki, yılın sonuna kadar bu momentumu korumak için yeterli enerjileri var. 

Eenrji sektörü, haziran başından bu yana en iyi performans gösteren sektör oldu ve bu süre zarfında 17% değer kazandı. Enerjiyi her biri 12% artış gösteren tüketim ve sanayi sektörleri izliyor.

✍️ Küçük bir not: Her üç sektördeki ralli de ABD ekonomisi ve küresel ekonomiye ilişkin yatırımcı duyarlılığındaki iyileşmeyi yansıtıyor.

Ancak enerji hisselerinin lehine işleyen diğer gelişmeler de var. Ham petrol ve doğal gaz fiyatları, arz tarafındaki çeşitli hamlelerle desteklendi. Mesela Rusya ve Suudi Arabistan gönüllü üretim kesintilerine devam ediyor.

ABD ham petrol fiyatı 1 Haziran’dan bu yana 19% artarak varil başına yaklaşık 81 dolara yükseldi. 

BofA Securities emtia stratejistleri, “Arz daralmaları (gerçek, açıklanmış veya potansiyel) ve zirve oranları, son üç ayda enerji fiyatlarını yükseltti.” yorumunu yapıyor. 

Analistlere göre talebin iyileştiğine dair daha fazla işaret petrol fiyatının da yükselmesine yardımcı olabilir. Ancak Çin toparlanmasının duraksaması nedeniyle bu şimdilik uzak bir hayal olabilir.

JPMorgan analisti Arun Jayaram, “İkinci çeyrek bilançolarından öğrenilen en önemli şey, ABD petrolünün geri dönüşüne dair net işaretlerdi. Güçlü ikinci çeyrek sonuçları, etkileyici sondaj verimliliği kazanımları ve 2024’te sermaye verimliliğini artırmaya hazırlanan deflasyonist desteklerle yönlendirildi.” diyor. 

Jayaram, bu görünüme paralel olarak Batı Texas’ın Midland Havzasına odaklanan 55 milyar dolarlık bağımsız kaya petrolü ve gaz üreticisi Pioneer Natural Resources’ın (PXD) “NÖTR” notunu “AL” seviyesine yükseltti. 

Analist, şirketin önümüzdeki yıl yatırım harcamalarına tek kuruş daha fazla harcamadan petrol üretimini en az 5% artırmasını bekliyor.

Jayaram’a göre üretkenlik ve verimlilik kazanımları da devam edecek: Pioneer’ın ikinci çeyrek bilançosunda şirket yönetimi, 2023 petrol üretimi beklentisini 1,2% artırırken, yatırım harcaması tahminini 3% düşürdü.

Pioneer, Mizuho Securities’den Nitin Kumar’ın da en çok tercih ettiği şirketlerden biri ve analist, Pioneer’in yanı sıra petrol üreticileri Chevron (CVX), Matador Resources (MTDR) ve Permian Resources (PR) şirketlerinin notunu “AL” seviyesine taşıdı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC