Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Haftaya Karışık Başladı

Petrol Haftaya Karışık Başladı
Google News Icon Takip Et

ABD’de borsaların resmi tatil sebebiyle kapalı olduğu haftanın ilk işlem gününde petrol fiyatları, Ortadoğu çatışmalarının talep endişeleriyle dengelenmesi karşısında karışık seyretti. 

Brent TSİ 17.30’da 0,01% düşüşle varil başına 83,46 dolardan, ABD ham petrolü ise 0,03% artışla varil başına 79,21 dolardan işlem gördü. 

Geçen hafta Brent ve WTI sırasıyla 1,5% ve 3% değer kazanarak Ortadoğu’daki çatışmaların genişleme riskinin arttığını gösterdi.

Öte yandan Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) talep tahminlerindeki yavaşlama ve ocak ayında ABD üretici fiyatlarında beklenenden daha büyük bir artış yaşanması ise enflasyon endişelerini artırdı.

Phillip Nova analisti Priyanka Sachdeva “WTI ve Brent bugün yatırımcıların ABD üretici fiyat endeksi rakamlarındaki önemli bir sıçramanın ardından talep tarafındaki korkulara yeniden uyum sağlamasıyla geriledi.” dedi. 

Cuma günü Fed politika yapıcılarının faiz oranlarında indirim beklentileri konusunda “sabırlı” olunması gerektiğinin sinyalini vermesi de talepteki tedirginliği arttırdı.

Piyasalar ayrıca Çin’in bir haftalık Yeni Ay Yılı tatilinden dönmesinin ardından talebin yönüne ilişkin göstergeleri izliyor. 

Ortadoğu’daki çatışmalar, İsrail’in Gazze Şeridi’nin en büyük ikinci hastanesini hizmet dışı bırakmasıyla hafta sonu da devam etti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters