Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Güçlü OPEC Tahminleriyle Yükseldi

January 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Güçlü OPEC Tahminleriyle Yükseldi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) küresel petrol talebinde gelecek iki yıla yönelik güçlü öngörüler açıklaması petrol fiyatlarına olumlu yansıdı.

Brent TSİ 13.30’da 0,27% artışla varil başına 78,09 dolardan, ABD ham petrolü ise 0,55% artışla varil başına 72,96 dolardan işlem gördü. 

OPEC dün yayınladığı aylık raporunda küresel petrol talebinin 2025’e ve 2026’a kadar sırasıyla günlük 1,85 milyon varil ve 106,21 milyon varil artmasını beklediğini söyledi. 

Örgüt 2024’te de günlük talep büyümesinin 2,25 milyon varil ile sabit kalacağını öngörüyor. 

Öte yandan yatırımcılar diğer gelişmeleri de takip ediyor. ABD’nin ham petrol stoklarındaki şaşırtıcı artış, Çin’in ekonomik toparlanmasına yönelik endişeler ve Kızıldeniz’de süregelen çatışmalar, petrol fiyatlarına gölge düşürmeye devam ediyor. 

IG stratejisti Yeap Jun Rong, “Brent petrol fiyatı, son iki haftadır dar bir aralıkta sıkışmış durumda çünkü piyasa katılımcıları karışık arz-talep görünümünü ve jeopolitik gerilimleri fiyatlamaya çalışıyor.” yorumunu yapıyor. 

Petrol Güçlü OPEC Tahminleriyle Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters