Borsa Haberleri

Petrol Fiyatlarındaki Artış, Hisselere de Olumlu Yansıdı

Temmuz 24, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Petrol Fiyatlarındaki Artış, Hisselere de Olumlu Yansıdı

FED kararı öncesi arzda sıkılaşma beklentileriyle yükselen petrol fiyatlarıyla petrol şirketleri de açılış öncesinde değer kazandı. 

Brent petrol TSİ 16.15’te 1% artışla varil başına 81,85 dolara, WTI ham petrol de 1,09% artışla varil başına 77,91 dolara yükselerek en son nisan ayında görülen seviyelere ulaştı.

Sektörün önde gelen isimleri Chevron (CVX) 1,45% ve ExxonMobil (XOM) 0,40% yükseldi. Halliburton (HAL) 1,34%, Valero Energy (VLO) 1,87% ve Baker Hughes (BKR) da 2,22% ile yükselen diğer petrol oyuncuları arasında. 

Citi Research bir notunda, petrolün yükselişinin “yaz talebi benzin ve jet yakıtı için biraz daha güçlü olsa da Suudi petrol üretim kesintilerinin piyasayı etkilemesiyle sıkılaşan koşulları” yansıttığını söyledi.

Banka, yaz boyunca petrol için bir miktar yükseliş gördüğünü ve üçüncü çeyrekte ortalama varil başına fiyatın 83 dolar olacağını tahmin ettiğini belirtti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Atom Finance, CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti