Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol fiyatları Stoklardaki Düşüşle 1% Yükseldi

Petrol fiyatları Stoklardaki Düşüşle 1% Yükseldi
Google News Icon Takip Et

ABD ham petrol stoklarının geçen hafta beklentilerin üzerinde gerilediğini gösteren veriler ve Çin’in bankaların rezerv oranlarına ilişkin teşviğinden destek alan petrol fiyatları 1%’in üzerinde değer kazandı. 

Brent TSİ 13.30’da 1,47% artışla varil başına 81,22 dolardan, ABD ham petrolü ise 1,64% artışla varil başına 76,32 dolardan işlem gördü. 

Fujitomi Securities analisti Toshitaka Tazawa, “ABD ham petrol envanterindeki gözle görülür düşüş ve Çin’in yeni teşvikleriyle ekonomik toparlanmasının hızlanacağına yönelik iyimser beklentiler petrol fiyatlarına olumlu yansıdı. Ayrıca Ortadoğu’daki gerilimler de alım faaliyetini destekledi.” yorumunu yapıyor. 

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ham petrol stoklarının geçen hafta 9,2 milyon azaldığını açıkladı. Reuters anketine göre piyasalar 2,2 milyonluk bir düşüş bekliyordu. 

Bu düşüş, soğuk kış havalarının rafinerileri kapatması ve sürücüleri yollardan uzak tutması nedeniyle ABD’nin ham petrol ithalatındaki keskin düşüşten kaynaklandı.

ABD’nin ham petrol üretimi, iki hafta önceki rekor olan günlük 13,3 milyon varilden, petrol kuyularının donmasının ardından geçen hafta günlük 12,3 varil ile beş ayın en düşük seviyesine geriledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters