Borsa Yorumları

Petrol Fiyatları OPEC Üretim Kesintisi Beklentileriyle Yükseldi

Eylül 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Fiyatları OPEC Üretim Kesintisi Beklentileriyle Yükseldi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) petrol üretimini kısmaya devam edeceği ve Rusya’nın petrol ihracatı kısıtlamalarını uzatacağının sinyalini vermesiyle petrol fiyatları nisan ayından bu yana en büyük haftalık kazancına yöneldi.

ABD ham petrolü TSİ 11.55’te 0,49% artışla varil başına 84,04 dolara, Brent de 0,48% artışla varil başına 87,25 dolara yükseldi. 

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak’a göre Moskova, OPEC+ ortaklarıyla petrol ihracatında daha fazla kesinti yapılması konusunda anlaştı. Ayrıntıların önümüzdeki hafta açıklanacağı belirtilirken, yatırımcılar Suudi Arabistan’dan da benzer bir açıklama bekliyor.

Petrolün bu haftaki yükselişi, fiyatların art arda üçüncü aylık kazancını elde etmesine yardımcı olarak 2022 ortasından bu yana en uzun kazanç serisini yakalamasını sağladı. 

Ayrıca enflasyonun soğumasıyla birlikte FED’i daha fazla faiz artırımına gitmesine gerek kalmayabileceği yönündeki spekülasyonlar da petrol fiyatlarına destek sağladı.

SDIC Essence Futures enerji analisti Gao Mingyu, Moskova ve OPEC+ müttefiki Riyad’ın hamlelerine atıfta bulunarak, “Petrol piyasası hâlâ sıkı arz mantığıyla işlem görüyor.” dedi. 

Peki, petrol hisselerine nasıl yatırım yapabilirim? diye soruyorsan, seni şu içeriğimize alalım.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti