Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Fiyatları OPEC Sonrası Toparlanmaya Çalışıyor

Mart 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Fiyatları OPEC Sonrası Toparlanmaya Çalışıyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefilerinin (OPEC+) petrol piyasalarının kısa vadeli arzını desteklemek amacıyla gönüllü petrol kesintilerini ikinci çeyrekte de devam ettirme kararının ardından haftaya ekside başlayan petrol fiyatları toparlanma yolunda.

Brent TSİ 17.30’da 0,34% artışla varil başına 83,83 dolardan, ABD ham petrolü de 0,25% artışla varil başına 80,17 dolardan işlem gördü.

OPEC+ tarafından dün yapılan açıklamada, bu yılın ilk çeyreği için planlanan günlük 2,2 milyon varillik gönüllü üretim kesintisinin bir sonraki çeyrekte de devam edeceği açıklandı.

Devlet destekli Saudi Press Agency’nin yaptığı açıklamaya göre OPEC+’ın fiili lideri Suudi Arabistan, günlük 1 milyon varillik gönüllü üretim kesintisini ikinci çeyreğin sonuna kadar uzatacak. Yani Riyad’ın ham petrol üretimi, haziran ayı sonuna kadar günde yaklaşık 9 milyon varilde kalacak.

OPEC+’ın bir diğer belirleyici isimlerinden Rusya da haziran sonuna kadar üretim ve ihracat arzını günlük toplam 471 bin varil azaltacak. Moskova ilk çeyrekte arzını günlük 500 bin varil azaltma sözü vermişti. 

Diğer önemli üreticiler arasında yer alan Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri de sırasıyla günlük 220 bin varil ve 163 bin varillik gönüllü üretim kesintilerini ikinci çeyreğin sonuna kadar uzatacak.

Rystad Energy’den Jorge Leon, “OPEC+’ın bu yeni hamlesi, Angola’nın OPEC’ten ayrıldığı kasım ayındaki bakanlar toplantısından sonra grup içindeki güçlü birliği açıkça gösteriyor.” dedi.

Leon, söz konusu kararın ikinci çeyrekte varil başına 80 doların üzerinde bir fiyat tabanını savunmak için “güçlü bir kararlılığa” işaret ettiğini söyledi ve OPEC+’ın kesintileri ani bir şekilde tersine çevirmesi halinde petrol fiyatlarının mayıs ayında varil başına 77 dolara kadar düşebileceğini ekledi:

OPEC+’ın kararı, ikinci çeyrekte talep beklentilerinin grubun geçen yıl kasım ayında düşündüğünden daha az iyimser olduğunun bir işareti olarak da görülebilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC