Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Fiyatları, Jeopolitik Gerilimler Karşısında Yükseldi

January 2, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Petrol Fiyatları, Jeopolitik Gerilimler Karşısında Yükseldi

Kızıldeniz’de süregelen jeopolitik gerilimlerin arttığı yılın ilk işlem gününde petrol fiyatları 2%’ye yakın yükseldi. 

Brent TSİ 17.30’da 1,52% artışla varil başına 78,22 dolardan, ABD ham petrolü de 1,56% artışla varil başına 72,77 dolardan işlem gördü. 

2023’te arz sıkışıkları karşısında zorlu günler geçiren petrol fiyatları için Wall Street umudunu kaybetmemiş. Reuters’ın ekonomistler ve analistlerle gerçekleştirdiğ ibir ankete göre katılımcılar Brent’in bu yıl varil başına 2023 ortalaması olan 82,17 doların üzerinde, varil başına 82,56 dolara ulaşmasını bekliyor. 

CMC Markets analisti Leon Li, şubat ayı başındaki Çin’in Lunar Yeni Yılı tatiline atıfta bulunarak, “Petrol fiyatları Kızıldeniz’deki gerilimlerin artışı ve Çin tatilindeki zirve talep sezonundan etkilenebilir.” yorumunu yapıyor. 

Bernstein’ın kıdemli enerji analisti Neil Beveridge ise Kızıldeniz’deki çatışmanın artmasının Brent’in risk primine katkıda bulunacağına inanıyor. 

Petrol Fiyatları, Jeopolitik Gerilimler Karşısında Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, CNBC