Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Fiyatları Geri Çekildi

April 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Fiyatları Geri Çekildi

Petrol fiyatları, İran ve İsrail arasında yeniden yükselen gerilimler karşısında 1%’in üzerinde geriledi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 1,46 düşüşle varil başına 89,84 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 1,28% düşüşle varil başına 85,80 dolardan işlem gördü.

İranlı üst düzey bir askeri danışman hafta sonu İsrail’i elçiliklerinin hedef alınabileceği konusunda bir uyarıda bulundu. Tahran, geçtiğimiz pazartesi günü Şam’daki konsolosluğuna düzenlenen ve İranlı üst düzey komutan Muhammed Rıza Zahedi’nin ölümüne neden olan füze saldırısından İsrail’i sorumlu tutmuştu.

İsrail ve İran arasında artan gerilim, ikisi arasında doğrudan bir çatışmanın ham petrol arzını kesintiye uğratacak bölgesel bir çatışmayı ateşleyebileceği korkusunu yeniden gündeme getirdi.

PVM’den John Evans, piyasanın şu anda fiziksel olarak varil başına 90 doların ötesine geçip 100 dolara çıkmasını gerektirecek kadar güçlü olmadığını söyledi ve “Ancak Ortadoğu ve Ukrayna/Rusya’daki mevcut jeopolitik krizlerinin yükselmesi ve bu alana ilgisinin artması göz önüne alındığında, şu anda aşağı yönlü potansiyel de sınırlı.” diye ekledi.

Petrol Fiyatları Geri Çekildi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters