Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Fiyatları, Çin Teşviğiyle 80 Doların Üzerinde

Petrol Fiyatları, Çin Teşviğiyle 80 Doların Üzerinde
Google News Icon Takip Et

Çin’in ekonomik teşvik paketi ve jeopolitik gerilimlerin, zayıf talep ve doların güçlenmesine ilişkin endişelerle karşılanmasıyla petrol fiyatları yükseldi. 

Brent TSİ 18.00’de 0,58% artışla varil başına 80,05 dolardan, ABD ham petrolü ise 0,81% artışla varil başına 75,06 dolardan işlem gördü. 

Çin Merkez Bankası Guvernörü Pan Gongsheng, PBOC’nin bankaların rezerv olarak tutması gereken nakit miktarını 5 Şubat’tan itibaren azaltacağını açıkladı. Bu hamle, politika yapıcıların hassas ekonomik toparlanmayı desteklemek için çabalarını artırdığının önemli bir göstergesi olarak yorumlandı. 

Öte yandan küresel ticarette büyük bir değişime yol açan jeopolitik gerilimler mercek altında kalmaya devam etti.

HSBC Global Research, bir notunda, “Kızıldeniz’deki ticaret kesintileri petrol fiyatlarına yalnızca marjinal bir katkı sağlıyor ve şu ana kadar herhangi bir fiziki arz kaybı yaşanmadı ancak bölgesel gerginlik göz ardı edilemez.” ifadelerini kullandı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters