Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Fiyatları, Artan ABD Stokları Karşısında Geriledi

May 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Fiyatları, Artan ABD Stokları Karşısında Geriledi

Bugün açıklanan verilerin ABD’de ham petrol ve yakıt stoklarının arttığını göstermesi ve doların güçlenerek petrol talebinin baskı altına girdiğine işaret etmesiyle petrol fiyatları düşüşüne devam etti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 0,59% düşüşle varil başına 82,67 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,52% düşüşle varil başına 77,97 dolardan işlem gördü. 

Piyasa kaynakları, Amerikan Petrol Enstitüsü rakamlarına dayanarak ABD ham petrol stoklarının 3 Mayıs’ta sona eren haftada 509 bin varil arttığını söyledi. Ayrıca benzin ve distile yakıt stoklarının da arttığı belirtildi.

ING analistleri, “Gece açıklanan API rakamları, hem ham petrol hem de ürün stoklarındaki artışlar nedeniyle ılımlı bir düşüş gösterdi. ABD benzin talebinin normalden daha zayıf olduğuna dair endişeler ve bu stok birikimi, petrol fiyatları üzerinde baskı yarattı.” yorumunu yapıyor. 

Ayrıca diğer para birimleri sahiplerinin petrol satın almasını daha pahalı hale getiren daha güçlü dolar da ağırlığını hissettirdi.

PVM Petrol analisti John Evans, “Mevcut jeopolitik tetikleyici ortadan kaldırıldığında, piyasa ABD’de sadece doları yüksek tutmakla kalmayıp aynı zamanda her türlü emtia ticaretini daha pahalı hale getiren faiz oranlarıyla karşılanan yapışkan bir enflasyon dünyasına da bakıyor.” dedi. 

Petrol Fiyatları, Artan ABD Stokları Karşısında Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters