Bültenler

Borsa Düşerken Yükselen Hisseler: Enerji Hisseleri

February 24, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Borsa Düşerken Yükselen Hisseler: Enerji Hisseleri

Rusya aylarca süren askeri yığınağın ardından bugün erken saatlerde Ukrayna’ya saldırı başlattı. Saldırı, Putin’in Ukrayna’daki iki Moskova yanlısı ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığını resmen tanımasından günler sonra geldi. Bu gelişmeyle birlikte günlerdir artış gösteren petrol fiyatları rekor seviyelere ulaştı. 

Petrol fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri saldırısı haberi üzerine %6’dan fazla yükseldi.

  • ABD ham petrol vadeli işlemleri bugün itibarıyla 6,67% artışla varil başına 98,24 dolardan işlem gördü. Brent tipi ham petrol vadeli işlemleri 6,95% artışla varil başına 103,57 dolara kadar yükseldi ve 2014’ten bu yana ilk kez 100 dolar seviyesini geçti.

Petrolün yanı sıra diğer emtia varlıklarında da artışlar yaşandı. Doğalgaz fiyatları 6,19% arttı. Geleneksel yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü spot altın fiyatı ise son işlemde 1,79% artışla 1.941,61 dolardan işlem gördü.

Peki, enerji varlıklarının böylesine ani yükseliş göstermesi karşısında dünyayı neler bekliyor?

🛢️ Bir Enerji Krizi Yaşanabilir mi? 

Kpler’da baş petrol analisti olan Matthew Smith, Rusya’nın saldırısına rağmen arzda ani bir kesinti olmayabileceğini söyledi.

  • Analist, bugün CNBC’nin “Capital Connection” adlı programında verdiği demeçte, Avrupa ve Rusya enerji konusunda birbirine çok bağlı ve her iki taraf da birbirine bağımlı. ABD ve Batı muhtemelen özel olarak enerji akışlarına yaptırım uygulamayacak.” dedi.

Petrol ve doğal gazdaki ani fiyat artışlarına rağmen analistler, ülkelerin karşılıklı olarak birbirlerini zor durumda bırakmayacağını düşündükleri için arz tarafının kesintiye uğrayacağını düşünmüyorlar. 

Bazı analistlerse Ukrayna’daki tansiyonun düşmesiyle birlikte petrol fiyatlarının hızla tekrar 80 dolar seviyelerine gerileyeceğini düşünüyor. 

⚡️ Petrol ve Doğalgazdaki Artışlar Enerji Şirketlerine Yaradı

Savaşın yarattığı baskıyla ani yükselişler yaşayan petrol ve doğal gaz fiyatları Amerika’daki bazı enerji şirketlerinin hisselerinin piyasa öncesi borsada rekor seviyelerde yükselmesine yol açtı. 

İşte piyasa öncesinde* rekor artışlar yaşayan enerji şirketlerinden bazıları:

  • Imperial Petroleum (IMPP), 41,25%
  • Camber Energy (CEI) – 35,40%
  • Indonesia Energy (INDO) – 15,80%
  • Coterra Energy (CTRA) – 7,45%
  • Marathon Oil (MRO) – 6,26%
  • Cheniere Energy (LNG) – 6,13%

*24.02.2022 saat 12:44 verileri baz alınmıştır.

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Oil prices jump 6% as Russia launches attack on Ukraine; Brent hits $100 for first time since 2014

Borsa Düşerken Yükselen Hisseler: Enerji Hisseleri

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı