Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Fed’den Beslenmeye Devam Ediyor

January 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Fed’den Beslenmeye Devam Ediyor

Petrol fiyatları, Fed toplantısının enflasyonun kontrol altında olduğunu gösteren tutanakları ve işgücü piyasasının beklenenden sıcak olduğunu gösteren verilerin ardından yükseldi.  

Brent TSİ 16.30’da 0,99% artışla varil başına 78,36 dolardan, ABD ham petrolü de 1,30% artışla varil başına 73,13 dolardan işlem gördü. 

Yılın ilk haftasını yükselişle tamamlama yolunda olan her iki gösterge de, haftalık benzin ve damıtılmış ürün stoklarındaki büyük artışlar nedeniyle fiyatların dalgalı bir seansta düşüşe geçtiği dünden bu yana neredeyse tüm kayıplarını telafi etti.

Fed toplantısının tutanakları, faiz indirimlerinin ne zaman başlayabileceğine dair doğrudan ipucu vermezken, tartışmalar enflasyonun kontrol altında olduğuna dair artan bir algının ve “aşırı kısıtlayıcı” bir para politikasının ekonomi için taşıyabileceği risklere ilişkin endişelerin arttığının sinyalini verdi. 

Düşük faiz oranları tüketici borçlanma maliyetlerini azaltır, bu da ekonomik büyümeyi ve petrol talebini artırabilir.

Öte yandan petrol fiyatları Ortadoğu’da devam eden çatışmalardan da destek buldu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail-Gazze çatışmasının genişlemesini önlemek amacıyla bölgeye bir ziyaret gerçekleştirecek. 

Petrol Fed’den Beslenmeye Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters