Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Fed Öncesi Zirvelerinden Düştü

Mart 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Fed Öncesi Zirvelerinden Düştü

Petrol fiyatları, bir önceki seansta son ayların en yüksek seviyelerine ulaştıktan sonra, yatırımcıların Fed’in günün ilerleyen saatlerinde yapacağı faiz açıklamasına yönelik temkinli yaklaşımıyla geriledi.

Brent TSİ 17.10’da 1,26% düşüşle varil başına 86,28 dolardan, ABD ham petrolü de 1,56% düşüşle varil başına 82,17 dolardan işlem gördü.

PVM analisti Tamas Varga, “Temel zemin değişmedi ve Rusya’dan devam eden rafineri ve ihracat sorunları göz önüne alındığında destekleyici olmaya devam ediyor.” diyor.

Brent, Rusya ve Ukrayna gelişmeleriyle dünkü seansta varil başına 87,38 dolarla 31 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, ABD ham petrolü de 83,47 dolarla 27 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini görmüştü.

Ukrayna’nın Rus rafineri varlıklarına yönelik saldırıları, piyasa katılımcılarının ham petrol ve yakıt arz dengeleri üzerindeki etkiyi değerlendirmesiyle ham petrol fiyatlarının yükselmesine yardımcı oldu.

Öte yandan yatırımcılar, yılın geri kalanındaki faiz oranı patikasına ilişkin işaretler için bu akşam Fed’den gelecek açıklamalara odaklanmış durumda.

Fed’in faizleri düşürmesi beklenmiyor ancak yeni ekonomik projeksiyonlar daha az faiz indirimine ve daha önce beklenenden daha geç bir politika gevşemesine işaret edebilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC