Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Eylülden Bu Yana İlk Aylık Kazancını Elde Etme Yolunda

January 31, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Eylülden Bu Yana İlk Aylık Kazancını Elde Etme Yolunda

ABD ve İran Ortadoğu’da doğrudan bir çatışmanın eşiğinde dururken, petrol fiyatları eylül ayından bu yana ilk aylık kazancını elde etme yolunda ilerliyor. Ancak Çin’den gelen zayıf imalat PMI verileri fiyatlarda bugün düşüşe yol açtı.

Brent TSİ 18.00’de 1% düşüşle varil başına 82,04 dolardan, ABD ham petrolü ise 1,11% düşüşle varil başına 77 dolardan işlem gördü. 

Ocak ayında 49,2 seviyesine yükselse de Çin’in fabrika faaliyetlerinin zayıfladığını gösteren imalat PMI’ının petrol fiyatlarında yol açtığı düşüşe rağmen Brent yılın ilk ayını 6,31% ve AMD ham petrolü de 6,98% artışla tamamlamaya hazırlanıyor. 

PVM analisti Tamas Varga “Fabrika verileri, Çin’in en azından şimdilik küresel petrol talebi büyümesine engel olduğu görüşümüzü doğruluyor.” yorumunu yapıyor.

Çin ekonomik verileri piyasa üzerinde baskı yaratsa da, fiyatlar beklenenden daha güçlü ABD büyümesi, ABD’de kış fırtınaları nedeniyle ham petrol arzında yaşanan kesintiler ve Pekin’in ekonomisini simüle etme çabaları nedeniyle bu ay yükseldi.

Piyasa ayrıca bugün Fed’in faiz oranlarına ilişkin kararını ve ABD’deki ham petrol stok verilerini bekliyor.

Petrol, Eylülden Bu Yana İlk Aylık Kazancını Elde Etme Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC