Petrol Haberleri

Petrol, Enflasyon Endişeleriyle Düştü

December 13, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Petrol, Enflasyon Endişeleriyle Düştü

Petrol, dünkü enflasyon verilerinin yatırımcılar arasında Fed’in faiz oranlarını düşürmeye hazır olmayabileceği endişesini yeniden gündeme taşımasıyla dün 4% değer kaybettikten sonra düşüşünü sürdürüyor.

Brent petrol, TSİ 11.30’da 0,76% düşüşle varil başına 72,68 dolardan işlem görürken, ABD ham petrolü de 0,79% düşüşle varil başına 68,07 dolara geriledi. 

Borsalar dünkü enflasyon (TÜFE) verilerini görmezden gelmeyi tercih etse de petrol piyasaları endişelenmek için nedenler buldu. ABD Çalışma Bakanlığı’na göre, tüketici fiyatları ekim ayında değişmedikten sonra kasım ayında 0,1%, bir yıl öncesine göre 3,1% yükseldi.

Price Futures Group analisti Phil Flynn, yatırımcıların Fed’in enflasyonu kontrol altına alamadığından ve faiz oranları söz konusu olduğunda ayağını gaz pedalında tutmak zorunda kalacağından endişe ettiğini düşünüyor.

Fed Başkanı Jerome Powell bu ayın başlarında faiz oranlarını düşürmeyi tartışmak için henüz “erken” olduğunu söylemişti. Powell, merkez bankasının gerekirse faiz oranlarını yükseltmeye hazır olduğunu da belirtmişti.

Petrol, Enflasyon Endişeleriyle Düştü

Flynn, yedi haftalık bir kayıp serisinin ardından enflasyon rakamlarıyla petrol piyasasındaki güvenin yeniden sarsıldığını söyledi.

Öte yandan ABD, Kanada ve Brezilya’daki rekor üretimin Çin’de zayıflayan ekonomiyle tezatlaşması ve yatırımcılar arasında piyasada arz fazlası olduğuna dair endişeleri artırması da petrol fiyatlarındaki düşüşe katkıda bulunuyor.

S&P Global’in başkan yardımcısı Daniel Yergin’e göre, önümüzdeki yıl petrol talebinin arz artışından günde yaklaşık bir milyon varil daha az olması bekleniyor. Yergin “Arz ve talep baskın olduğu sürece, fiyat üzerinde aşağı yönlü baskı olacaktır.” yorumunu yapıyor.

Birçok OPEC üyesi ve Rusya gibi müttefikleri, 2024’ün ilk çeyreğinde arzı günde 2,2 milyon varil azaltma sözü vermişti. Ancak yatırımcılar, grubun bu kesintileri yerine getirebileceğine şüpheyle yaklaşıyor.

Yergin, OPEC+’ın arzı kısmaya devam etmek ya da fiyatların düşmesine izin vermek ve grup dışındaki ülkelerdeki üretimi düşürmek için piyasaya petrol sürmek gibi bir seçimle karşı karşıya olduğunu ekliyor.

Petrol, Enflasyon Endişeleriyle Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, The Wall Street Journal