Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Ekside Seyretse de Haftayı Kazançla Kapatma Yolunda

January 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Ekside Seyretse de Haftayı Kazançla Kapatma Yolunda

Petrol fiyatları son işlem gününde hafif geriledi ancak olumlu ABD ekonomik büyüme rakamları ve Ortadoğu’daki arz endişelerinin desteğiyle art arda ikinci haftalık yükseliş yolunda ilerliyor.

Brent TSİ 17.30’da 0,30% düşüşle varil başına 82,18 dolardan, ABD ham petrolü ise 0,52% düşüşle varil başına 77,01 dolardan işlem gördü. 

Dün açıklanan veriler, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’nin dördüncü çeyrekte beklenenden daha hızlı bir ekonomik büyüme kaydettiğini gösterdi. Petrol talebi hissiyatı da bu hafta Çin’in büyüme desteklemeye yönelik son tedbirleriyle desteklendi.

PVM’den Tamas Varga, “Ekonomi, geçmişteki faiz artışlarının neden olduğu fırtınayı önemli ölçüde atlattı ve 2024’ün başında coşkulu seyretmeye devam ediyor.” dedi ve Çin’in bankalar için açıkladığı nakit rezervi kararını “memnuniyet verici bir gelişme” olarak yorumladı. 

Brent ve ABD ham petrolün bu hafta sırasıyla 4,2% ve 4,4% kazanç elde etmesi bekleniyor. Her iki gösterge de Gazze’de İsrail-Hamas çatışmasının başlamasının ardından 13 Ekim’de sona eren haftadan bu yana en büyük haftalık artış yolunda ilerliyor.

Petrol Ekside Seyretse de Haftayı Kazançla Kapatma Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters