Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Dar Bir Aralıkta Seyrediyor

May 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Dar Bir Aralıkta Seyrediyor

Petrol fiyatları bugün artıdaydı ancak yapışkan enflasyonun faiz oranlarını yüksek tutabileceği ve yakıt talebini azaltabileceği endişelerinin baskısı altında son üç ayın en düşük seviyelerine yakın seyretti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.15’te 0,89% artışla varil başına 82,85 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 0,99% artışla varil başına 78,51 dolardan işlem gördü. 

Petrol fiyatları, yapışkan enflasyon karşısında ABD faiz oranlarının görünümüyle karakterize edilen iyimser bir haftanın ardından, İngiltere ve ABD’deki resmi tatiller nedeniyle bugün durgun ilerlemeler kaydetti.

Fed tutanaklarının bazı yetkililerin inatçı yüksek enflasyonu kontrol etmek için gerekli görülmesi halinde faiz oranlarını daha da yükseltmeye istekli olduklarını göstermesinin ardından, Brent geçen hafta yaklaşık 2%, WTI ise yaklaşık 3% değer kaybetti.

Vanda Insights kurucusu Vandana Hari, “Petroldeki duyarlılık, yatırımcılar Fed’in para politikası yörüngesine ilişkin beklentilerini sürekli olarak yeniden ayarladıkları için ürkekti.” diyor.

Öte yandan Batı ekonomilerinden gelen son veriler de faiz indirimi beklentilerini coğrafyaya bağlı olarak değiştirdi.

Bank of America analistleri cuma günü yaptıkları açıklamada, Avrupa Merkez Bankası’nın haziran ayında faiz indirimine gitmesinin muhtemel olduğunu belirtirken, yatırımcıların ABD’de faizlerin daha uzun süre yüksek kalmasına hazırlıklı olduğunu söyledi.

Bu hafta açıklanması beklenen ve Fed’in ana enflasyon ölçütü olarak bilinen ABD kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksi, faiz politikasına ilişkin daha fazla sinyal için mercek altında olacak. 

Petrol, Dar Bir Aralıkta Seyrediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters