Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Çin’in Zayıf Büyümesinden Olumsuz Etkilendi

January 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Çin’in Zayıf Büyümesinden Olumsuz Etkilendi

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin’de zayıflayan ekonomik büyümenin geleceğe yönelik talep endişelerini artırmasıyla güne kayıpla başladı. 

Brent TSİ 12.00’de 1,60% düşüşle varil başına 77,04 dolardan, ABD ham petrolü ise 1,74% düşüşle varil başına 71,14 dolardan işlem gördü. 

Çin ekonomisi, dördüncü çeyrekte yıllık 5,2% büyüyerek analistlerin beklentilerini kaçırdı ve Çin talebinin 2024’te küresel petrol büyümesini destekleyeceğine ilişkin soruları gündeme getirdi. 

Phillip Nova analisti Priyanka Sachdeva, Çin ekonomik büyüme oranının “ham petrol talebine yönelik endişeleri sona erdiremediğini, Çin’in 2024 ve 2025 görünümünün hâlâ karanlık olduğunu” söyledi. 

Sachdeva, “Petrol sektörü, zorlu bir toparlanmaya rağmen Çin talebinin gücünü koruduğuna ve 2024’te rekor seviyelerine ulaşacağına inanıyordu. Ayrıca yüksek faiz oranları da ekonomik faaliyetin yüksek faiz ortamında soğuma eğiliminde olması sebebiyle petrol fiyatlarını zorlu bir konuma itebilir.” yorumunu yapıyor.

Petrol, Çin’in Zayıf Büyümesinden Olumsuz Etkilendi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters