Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Arzında Açık Uyarılarıyla Fiyatlar 80 Dolara Yükseldi

Petrol Arzında Açık Uyarılarıyla Fiyatlar 80 Dolara Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) 2024 yılı için arz açığı tahmininde bulunmasıyla petrol fiyatları 1%’in üzerinde yükselerek varil başına 80 doları aştı. 

Brent TSİ 18.30’da 1,50% artışla varil başına 85,29 dolardan, ABD ham petrolü de 1,79% artışla varil başına 81,15 dolardan işlem gördü.

Bu artış, IEA’nın OPEC+’ın üretim kesintilerini 2024 yılına kadar sürdüreceğini varsayması nedeniyle yıl için arz fazlası yerine hafif bir arz açığı öngörmesinin ardından geldi. Müttefiklerin günlük 2,2 milyon varillik kesintileri resmi olarak en azından ikinci çeyreğe kadar yürürlükte.

Ukrayna’nın bu hafta Rus petrol rafinerilerine düzenlediği insansız hava aracı saldırılarının ardından petrol fiyatları çarşamba günü de 2%’den fazla yükselmişti. 2024’te şimdiye kadar ABD ham petrolü 12%, küresel gösterge Brent de 9,8% değer kazandı.

PVM analisti Tamas Varga, “IEA’nın küresel petrol dengesine ilişkin görüşü OPEC’in öngörüsünden hâlâ uzakta olsa da, bu açıklama oluşan iyimser havayı bozmuyor.” diyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC