Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Artan Kızıldeniz Gerilimleriyle 2% Yükseldi

January 12, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Petrol, Artan Kızıldeniz Gerilimleriyle 2% Yükseldi

Kızıldeniz’de dün petrol tankeri taşıyan bir gemiye düzenlenen saldırılara ABD ve İngiltere’nin karşılık vermesiyle bölgede artan gerilimler, petrol fiyatlarına olumlu yansıdı.  

Brent TSİ 11.30.00’da 2,39% artışla varil başına 79,26 dolardan, ABD ham petrolü de 2,51% artışla varil başına 73,81 dolardan işlem gördü. 

ABD Başkanı Joe Biden, dünkü açıklamasında “Bu hedefli saldırılar, ABD ve partnerlerinin personelimize yapılan saldırılara tahammül etmeyeceğinin ve dünyanın en kritik ticari rotalarından birinde bu saldırganlığa izin vermeyeceğinin açıkça bir mesajıdır.” ifadelerini kullandı. 

Büyük nakliye şirketleri geçen yıl aralık ayı başında Süveyş Kanalı ve Kızıldeniz rotalarını geçmeyi bıraktı ve bunun yerine rotayı Güney Afrika üzerinden değiştirmeyi tercih etti. Bu, okyanus navlun oranlarını artıran daha uzun ve daha pahalı yolculuklarla sonuçlandı. 

Petrol, Artan Kızıldeniz Gerilimleriyle 2% Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC