Emtia Haberleri

Petrol, ABD Ham Petrol Stoklarındaki Düşüşle Yükseldi

February 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, ABD Ham Petrol Stoklarındaki Düşüşle Yükseldi

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarının beklenenden daha az arttığını gösteren verilerin ve dünyanın en büyük üreticisi ABD’de üretim artışı tahminindeki düşüşün potansiyel arz fazlasına ilişkin endişeleri hafifletmesinin ardından yükseldi. 

Brent TSİ 17.30’da 0,53% artışla varil başına 79 dolardan, ABD ham petrolü ise 0,60% artışla varil başına 73,74 dolardan işlem gördü. 

Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre ABD ham petrol stokları 2 Şubat’ta sona eren haftada 670 bin varil artarak analistlerin 1,9 milyon varillik artış tahminlerinin oldukça altında kaldı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) ise dün yaptığı açıklamada 2024 yılı için yurtiçi petrol üretim artışı görünümünü günlük 120 bin varil azaltarak 170 bin varile indirdi ve geçen yılki 1,02 milyon varillik üretim artışının altında kaldı.

EIA ayrıca, ABD üretiminin Şubat 2025’e kadar Aralık 2023 rekoru olan 13,3 milyon varilin üzerine çıkmayacağını tahmin ediyor.

Haitong Futures analistleri yayınladıkları bir notta, bu görünümün petrol piyasasının 2024 yılında dengeli olacağı görüşünü güçlendirdiğini belirterek, petrol fiyatlarının mevcut seviyelerinden 10 dolarlık bir aralıkta seyretmesini beklediklerini ifade etti.

Petrol, ABD Ham Petrol Stoklarındaki Düşüşle Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters