Borsa Yorumları

Perakende Yatırımcılar, Elektrikli Araç Hisselerine Akın Ediyor

Temmuz 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Perakende Yatırımcılar, Elektrikli Araç Hisselerine Akın Ediyor

Perakende yatırımcılar, mevcut piyasa ortamında da yavaşlamıyor gibi görünüyor.

VandaTrack Weekly’e göre, ABD hisselerine yönelik aylık net girişler şu anda günde yaklaşık 1,4 milyar dolar seviyesinde. Rapora göre bu rakam, geçtiğimiz mart ayında günlük 1,5 milyar dolarla kırılan tüm zamanların rekoruna yakın.

VandaTrack veri analisti Lucas Mantle, “Bu seviyelerden nakit hisse alımlarının hızında daha fazla artış görmek zor olsa da, opsiyon alanında daha fazla spekülatif alım için hala yer var.” diyor. 

Ancak 2023’te yapay zekâ hisseleri gündemden düşmese de yatırımcılar artık gözlerini elektrikli araç (EV) hisselerine çeviriyor gibi görünüyor. 

Mantle, “Perakende yatırımcılar kısa vadeli trendlerden heyecan duyduklarında genellikle temalar arasında geçiş yaparlar ve Tesla (TSLA) teslimatlarındaki son artış, diğer elektrikli araç isimlerine olan ilginin artmasını sağlayacak bir katalizör olabilir.” yorumunu yapıyor.

Bu alanda öne çıkan EV hisseleri ise şöyle:

  • IONQ (IONQ)
  • Enovix (ENVX)
  • Lucid Group (LCID)
  • Joby Aviation (JOBY)
  • Tesla (TSLA)
  • Rivian Automotive (RIVN)

Elon Musk’ın Tesla’sı geçtiğimiz hafta araç teslimatlarında Wall Street’in 445 bin 925 olan beklentisini yaklaşık 20 bin araçla geride bıraktı. Şirket hissesi, teslimat haberlerinin ardından 7% yükseldi ve TSLA’nın net perakende satın alımları son beş günde 1,2 milyar dolara ulaştı. 

Mantle, Rivian’ın EV isimlerine yönelik büyük hareketin en büyük faydalanıcılarından biri olduğunu ve hissenin perakende net alımının sadece çarşamba günü 30 milyon dolara ulaştığını belirtti. 

Analist ayrıca Xpeng (XPEV), Nio (NIO), Plug Power (PLUG) ve Nikola (NKLA) da dahil olmak üzere bu yıl görece yatay seyreden diğer elektrikli araç hisselerinin Tesla’nın yükselişinden yararlanabileceğini ekledi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti