Bültenler

Perakende Şirketleri Risk İştahını Artırdı!

August 17, 2022 • 8 dakika okuma süresi
Perakende Şirketleri Risk İştahını Artırdı!

Borsa ve Yatırımcılar

Bu Yükselişin Bir Sebebi Var! ABD verileri kafa karıştırmaya devam ederken, Wall Street, S&P 500 ve Dow Jones yükselişi hız kesmedi! 

 • ABD’de konut başlangıçları verisi 2021 başından bu yana en düşük seviyeye (10% düşüş) inerken, sanayi üretimi ise otomotiv desteğiyle birlikte toparlandı.
 • Öte yandan odak noktasında, perakende sektörünün dev isimlerinden gelen kazanç raporları vardı. Enflasyon sebepli olumsuz beklentilere rağmen Walmart ve Home Depot’nun açıkladığı güçlü satış gelirleri endekslerde pozitif etki yarattı.
 • Dow Jones; Walmart ve Home Depot’dan gelen beklenenden daha iyi çeyreklik kazanç raporlarının tüketicideki güce işaret etmesiyle birlikte dün, mayıs ayından beri ilk kez 34.000’in üzerinde kapattı. 

Günün Rotası: Bu akşam TSİ 21.00’de, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 26-27 Temmuz tarihlerindeki toplantısının tutanaklarını yayımlaması planlanıyor. Tutanaklarda faiz artışlarının seyri ile ilgili ipuçları aranacak.

 • Perakende Satışları Verisi: Bugün TSİ 15.30’da açıklanacak ABD perakende satışlarının haziran ayındaki 1%’lik artışının ardından, temmuzda 0,1%’lik bir düşüş yaşaması bekleniyor. Özellikle perakende şirketlerinden gelen güçlü sonuçlar sonrası gözler bu veriye odaklanmış durumda.
 • Target Kazanç Raporu: Perakendecinin enflasyonun mağazalardaki tüketici harcamalarına zarar verdiği ve tüm yıl karlarını azaltacağı yönündeki daha önceki uyarılarının ardından, şirket ikinci çeyrek sonuçlarını açıklarken, şirketin satış ve kazanç görünümüne odaklanılacak. 

Artık Kıyamet Kopmuyor! Bank of America’nın (BofA) küresel fon yöneticilerine yönelik ağustos ayında yaptığı aylık ankete göre; önümüzdeki çeyreklerde enflasyonun artması ve faiz oranları şokunun sona ereceği umutları nedeniyle, yatırımcı beklentileri piyasanın ayı piyasasına yakın (bearish) olduğu ama artık “kıyametin kopmadığı” yönünde.

Enflasyonu Azaltma Yasası Yasalaştı! ABD Başkanı Joe Biden, Enflasyon Azaltma Yasasını imzaladı. Biden, tasarıyı imzalamadan önce yaptığı açıklamada, “Bu yasayla Amerikan halkı kazandı ve özel çıkarlar kaybetti” dedi. 

 • Törende yaptığı konuşmada Biden, yasanın ABD tarihinin en önemli yasalarından biri olduğunu söyleyerek “Bu yasa, iklim konusunda şimdiye kadar atılmış en büyük adım” değerlendirmesinde bulundu. 
 • 437 milyar dolarlık harcama paketinin önümüzdeki on yılda 737 milyar dolarlık gelir elde etmesi bekleniyor. Bu beklentideki en büyük pay Medicare alıcıları için ilaç fiyatlarındaki düşüşlerden ve şirketler üzerindeki vergi artışlarından geliyor.

İngiliz Çayı da Pahalı! Enflasyon, yalnızca Türkiye veya ABD’de değil tüm dünyada en önemli sorunlardan biri. İngiltere’de de enflasyon temmuz ayında 10,1% ile 40 yılın zirvesini yeniledi. Çekirdek enflasyon da temmuz ayında 6,2% ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Perakende Şirketleri Risk İştahını Artırdı!

Korku: Ekonomik verilere rağmen endekslerdeki pozitif seyir ve perakende şirketlerinden gelen pozitif kazanç raporları, risk iştahını artırarak piyasa duyarlılığının nihayet “açgözlülüğe” ulaşmasını sağladı.

Hisseler

Walmart (WMT): Salı günü Walmart, satışların 8%′den fazla arttığını, ancak tüketicilerin bakkaliye ve temel ihtiyaçlar için indirime yönelmesiyle ikinci mali çeyrekte kârların sıkılaştığını söyledi. Kaynak

 • Şirket hisseleri yaklaşık 5% artışla günü 139,37 dolardan kapattı.
 • Perakendecinin sonuçları analistlerin beklentilerini aştı, ancak geçen ay Walmart’ın enflasyona bağlı alışveriş yapanların ihtiyaç maddelerine daha fazla harcama yapmalarından dolayı önümüzdeki süreç için kâr beklentilerine ilişkin uyarısını yineledi.
 • Walmart, ABD için mağaza satışlarının yılın ikinci yarısında yakıt hariç yaklaşık %3 veya tüm yıl için yaklaşık %4 artmasını bekliyor. 
 • Hisse başına düzeltilmiş kazançların tüm yıl için %9 ile %11 arasında düşeceğini tahmin ediyor.

Walmart CEO’su Doug McMillon, bir röportajında, daha zengin ailelerin bile, yüksek gıda fiyatları nedeniyle sıkışıp kaldıklarını hissettikleri için para biriktirmek istediklerini söyledi. “Gelir düzeyi ne olursa olsun, insanlar artık gerçekten fiyat odaklı” dedi.

Son olarak şirket, Amazon Prime ile rekabet edebilmek için Walmart+ üyeliğini güçlendirmeye devam ediyor. Dün, yayın akışı hizmetini üyeliğine eklemek için Paramount + ile bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Home Depot (HD): Home Depot Salı günü, şirketin ev geliştirme projelerine olan talebin devam ettiğini belirtmesiyle, analistlerin beklentilerini aşan yüksek ikinci çeyrek kazançları ve geliri bildirdi. Kaynak

 • Şirket, yılın ikinci yarısında karşılaştırılabilir satışların daha yavaş olmasıyla birlikte, toplam ve karşılaştırılabilir satışların yıl için yaklaşık 3% oranında büyüyeceği tahmininde ısrar etti. 
 • FactSet’e göre, aynı mağaza satışları çeyrekte 5,8% artarak analistlerin 4,9%′luk büyüme beklentilerini aştı. 
 • Home Depot CEO’su ve Başkan Ted Decker yaptığı açıklamada, “Ekibimiz zorlu ve dinamik bir ortamda gezinmeye devam ederken müşterilerimize hizmet etmek için harika bir iş çıkardı.” dedi.

Lowe’s (LOW): Perakende şirketlerinden Lowe’s da bugün gelir yetersiz kalmasına rağmen, analistlerin beklentilerini aşan ikinci çeyrek kazançları bildirdi. Kaynak

 • Şirket, kendin yap müşterilerine yapılan satışların, baharın kısalması ve belirli isteğe bağlı ürünlere yönelik düşük talep nedeniyle zarar gördüğünü söyledi. Bu, profesyonellere yapılan satışlardaki artışla kısmen dengelendi.

Apple (AAPL): Credit Suisse analisti Apple’ı 201 dolarlık bir fiyat hedefi ile önceki “NÖTR” notundan “YÜKSEK PERFORMANS” notuna yükseltti. Kaynak

Analiste göre, şirketin 1,8 milyardan fazla cihazdan oluşan kurulu tabanı, hizmetlerinin ve yazılım tekliflerinin pazarda benimsenmesini hızlandırıyor ve şirketin ekosistemini güçlendiren daha yüksek cüzdan payı ile daha sıkı müşteri ilişkileri yaratıyor.

American Airlines (AAL): American Airlines, Boom Supersonic’ten 20 süpersonik Overture uçağı satın almayı kabul ettiğini duyurdu.

 • Anlaşma, Boom için son iki yıldaki ikinci kesin sipariş, ilk ticari uçağını inşa etmesine hala yıllar var. United Airlines da  geçen yıl 15 Overture jeti satın alma taahhüdü verdi.

Bed Bath & Beyond (BBBY):  BBBY hisseleri, meme stoklarında devam eden yükselişin ortasında salı günü yaklaşık 30% arttı. Yükselişin sebebi, hissenin Reddit platformunda perakende yatırımcılarının dikkatini çekmesinden başka bir şey değil. Hisselerdeki yükseliş, temmuz ayının sonundan bu yana hisse senedi için 300%’ün üzerinde bir artışa katkıda bulunuyor. Kaynak

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Perakende Şirketleri Risk İştahını Artırdı!
 • Altın: Altın, FED tutanakları öncesinde yatay görünümünü sürdürüyor. Yatırımcılar, FED tutanaklarında faiz patikasına yönelik sinyallere odaklanacak.
 • Tutanakların yayımlanması öncesinde ekonomist Nouriel Roubini piyasaların para politikasında bir değişim beklediğini fakat 2023 yılında faiz indirimlerinin “hayal görmek” olduğu konusunda uyardı.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: ABD, Avrupa Birliği ve İran arasında 2015 nükleer anlaşmasının canlandırmak için başlatılan müzakerelerde ilerleme sağlandığına yönelik haber akışı petrolde fiyatların yükselmesine neden oldu.
 • Müzakereler ile ilgili Goldman analistlerinin 16 Ağustos tarihli raporunda, İran, AB ve ABD arasında yakın vadede bir anlaşma sağlanmasının beklenmediği, sağlansa dahi petrol akışının gelecek yıldan önce başlamasının mümkün görünmediği belirtildi.
 • Raporda, “görüşmelerin çıkmaza girmesinin hem Washington hem de Tahran’ın çıkarına olduğu” değerlendirmesi yapıldı. Anlaşmanın sağlanacağı umutlarının artmasıyla petrol fiyatlarında son günlerde düşüş yaşanıyor.
 • Barclays, Rusya’nın “esnek” arzı nedeniyle kısa vadede büyük bir ham petrol fazlası beklediği için 2022 ve 2023 için Brent petrol fiyat tahminlerini varil başına 8 dolara düşürdü.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

Perakende Şirketleri Risk İştahını Artırdı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı