Bültenler

Perakende Sektörü Yine Saldırdı!

June 8, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Perakende Sektörü Yine Saldırdı!

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Dün perakende sektöründeki zayıflığın resesyon endişelerini tetiklemesiyle borsalar güne düşüşle başladı. Diğer yandan cuma günkü enflasyon verisine yönelik umut dolu beklentiler bu düşüşü nötrledi. Böylelikle endeksler günü yükselişle tamamladı.
 • Ne oldu? Dün, perakende devlerinden Target fazlalık olarak gördüğü envanterlerini elden çıkaracağını açıklarken, öngördüğü faaliyet kâr marjını da aşağı yönlü revize etti.
 • Ne demek? Satamadığı ürünlerinin fiyatlarını indirmesi, ürün siparişlerinin bir kısmını iptal etmesi ile birlikte geri kalan envanterlerinin (ürünlerinin) fiyatlarına enflasyonu yansıtarak artan enerji ve taşıma maliyetlerini nötrlemeye çalışacak.
 • Neden Önemli? Halkın tüketim ve harcama hacmini göstermesi açısından hem ekonomik canlılığı hem de tüketici güvenini temsil eden perakende sektöründe oluşan bu sarsıntılar, resesyon yani ekonomik durgunluk endişelerini gündeme getiriyor.
Perakende Sektörü Yine Saldırdı!

💎 Değerli Madenler

Altın, ekonomiye dair olumsuz yorumların etkisiyle yükselişini korudu. Dünya Bankasının 2022 büyüme görünümünü düşürmesi ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın enflasyonun yüksek kalmasını beklediklerini belirtmesi güvenli liman olma özelliği nedeniyle altına olan ilgiyi canlı tutuyor.

 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, yoğun araç kullanımının yaşandığı sürüş sezonunun yaklaşmasıyla yükselişini sürdürüyor. Fiyatlamaları, petrol ithalat devi Çin’in başkenti Pekin’de Covid önlemlerinin gevşetiliyor olması da destekliyor.

 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Perakende Sektörü Yine Saldırdı!

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Perakende Sektörü Yine Saldırdı!

Exxon Mobil (XOM)

 • Exxon Mobil, analistlerden gelen olumlu hedef fiyatları sonrasında salı günkü işlemlerde 4,6% oranında yükselerek sekiz yılın en yüksek seviyesi olan 100 doları aştı. 

 • Evercore ISI, petrol devi için “YÜKSEK PERFORMANS” notu verirken hedef fiyatını da 88 dolardan 120 dolara yükseltti. Credit Suisse ise hedef fiyatını 102 dolardan 115 dolara yükseltti ve artan doğal gaz fiyatlarını ve rafineri kazançlarındaki gücü gerekçe göstererek tüm yıl hisse başına kar (HBK) için tahminlerini yükseltti. Kaynak
Perakende Sektörü Yine Saldırdı!

Tesla (TSLA)

 • Warren Buffett tarafından desteklenen otomobil üreticisi BYD Co, kendi pillerini Tesla’ya satmaya hazırlanıyor. Kaynak

 • BYD’nin başkan yardımcısı Lian Yu-bo, devlet televizyonu CGTN’de çarşamba günü yayınlanan kısa video klipte, “Elon Musk ile iyi arkadaşız ve Tesla’ya pil tedarik etmeye hazırlanıyoruz” dedi. BYD’nin dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisiyle pil tedarik anlaşması yapma olasılığı hakkında uzun süredir spekülasyonlar olsa da, iki taraf da görüşmeleri henüz doğrulamadı.
Perakende Sektörü Yine Saldırdı!

DocuSign (DOCU), Microsoft (MSFT)

 • Salı günü yapılan duyuruya göre DocuSign ve Microsoft küresel stratejik ortaklıklarını genişletti. Kaynak
 • DocuSign CEO’su Dan Springer, “Microsoft, iş yaptıkları her yerde müşterilerimiz için anlaşma sürecini kolaylaştırma vizyonumuz için kritik öneme sahip” dedi.

 • Yenilikler arasında Microsoft Teams için DocuSign eSignature, Microsoft 365 için DocuSign eSignature, Microsoft Word için DocuSign CLM ve daha fazlası gibi yeni özellikler yer alıyor.
 • Anlaşma kapsamında, Microsoft ve DocuSign’ın kendi kuruluşlarında birbirlerinin ürünlerinin kullanımını da genişletecek.

 • Microsoft’un CCO’su Judson Althoff, “DocuSign ile işbirliğimiz, müşterilerimizin anlaşma süreçlerini doğrudan iş akışına dahil etmelerine yardımcı olma yeteneğimizi geliştiriyor” dedi.

Perakende Sektörü Yine Saldırdı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı