Borsa İstanbul

Perakende Satışlar 11,4%, Cirolar 80% Arttı

February 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Perakende Satışlar 11,4%, Cirolar 80% Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2023 Aralık’ta bir önceki aya oranla 1,7% artış kaydetti. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları 0,3%, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar 2,3%, otomotiv yakıtı satışları 1,8% artış gösterdi.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi yıllık bazda ise 11,4% arttı. Aynı ayda, gıda, içecek ve tütün satışları 8,7%, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar 16,9% arttı. Otomotiv yakıtı satışları ise 5,1% düşüş kaydetti.

En Yüksek Ciro Gıdada

Cari fiyatlarla perakende ciro, Aralık 2023’te bir önceki yılın aynı ayına göre 80% arttı. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 78,8%, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar 85,1% ve otomotiv yakıtı satışları 62,9% arttı.

Perakende ciro, Aralık 2023’te bir önceki aya kıyasla 4,3% arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları 4,1%, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar 5%, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,9% artış gösterdi.

Perakende Satışlar 11,4%, Cirolar 80% Arttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TUİK