Perakende Devi Target, İlk Çeyrekte Gelirini Ilımlı Büyüttü

May 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Perakende Devi Target, İlk Çeyrekte Gelirini Ilımlı Büyüttü

Perakende devlerinin bilançoları gelmeye devam ediyor. Target (TGT), ilk çeyrekte satışlarını kısmen büyütürken, analist tahminlerini aşmayı başardı.

Belirsiz makroekonomik görünüm neticesinde tüketiciler harcamalarını daha dikkatli gerçekleştiriyor. ABD’li perakendeci de bu sebeple toplam satışlarını yıldan yıla 0,5% büyütebildi.

Perakende Devi Target, İlk Çeyrekte Gelirini Ilımlı Büyüttü

Target, gelirini 2023’ün ilk üç ayında 25,3 milyar dolar ile geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla 0,6% artırmayı başarırken, yıldan yıla 1,4% gerileyen net kârında aynı başarıyı gösteremedi. 

  • Şirket içinde bulunduğumuz çeyrekte de satışların ılımlı geçeceğini belirtiyor.

$TGT, 2023 yılı tahminini ise güncellemedi. Perakende devi yıl geneli için karşılaştırmalı satışlarında hâlâ tek haneli düşüş görmeyi bekliyor. 

Müşterilerin ihtiyaç harici ürünlere olan talebi düşüş kaydederken, CEO Brian Cornell, Target’ın müşterileri temel ihtiyaç kategorisine yönlendirebildiğini söylüyor.

  • Mağaza satışlarının büyüyüp, dijital satışların gerileme kaydetmesi hakkında ise CEO Cornell; “Teslim edilen paketlerin ilk çeyrekte azalışı, dijital satışların zayıflamasına yol açtı.” diyor.

Perakende devinin 1 yıl önceki satışları da artan navlun fiyatları ve azalan Covid-19 alışverişleri sebebiyle pek iç açıcı değildi. 

  • Şirket her ne kadar fazla stokları tüketmiş ve işleri düzeltme yolunda adımlar atmış olsa da, bu sefer de faiz artırımları sebebiyle tüketici talebindeki gerileme neticesinde satışlarında düşüş yaşadı.

Target’ın büyüme şefi Christina Hennington da güncel durumla alakalı, “Hâlâ görece yüksek enflasyon ve ekonomik belirsizlik sebebiyle müşteriler baskı altında ve güncel durum müşterilerin tercihlerini etkiliyor.” diyor.

Perakende Devi Target, İlk Çeyrekte Gelirini Ilımlı Büyüttü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Target Q1 2023 Earnings Release