Bültenler

PepsiCo (PEP), Pandemi Kısıtlamalarının Hafiflemesiyle Tam Yıl Kazanç Beklentisini Yükseltti!

October 5, 2021 • 2 dakika okuma süresi
PepsiCo (PEP), Pandemi Kısıtlamalarının Hafiflemesiyle Tam Yıl Kazanç Beklentisini Yükseltti!

PepsiCo (PEP), pandemi kısıtlamalarının hafifletilmesiyle birlikte, sinema ve restoranlardaki gazlı içeceklere olan talebin artmasıyla tam yıl gelir tahminini yükseltti.

📍Kısa Kısa: Peki, Neler Oldu?

  • ABD’deki halka açık mekanların aşılanmayla birlikte yeniden açılması, ikinci çeyrekte Kuzey Amerika içecek satışlarının %24 artmasına yardımcı oldu ve şirketin hisseleri %2 arttı!

  • PepsiCo (PEP), 2021 mali yılı organik gelirinin, önceki %6’lık artış tahminine kıyasla yaklaşık %8 artmasını beklediğini söyledi.

  • Şirket, içecek satışlarından yemek servisi bağlantılarına kadar çift haneli net gelir artışı bildirdi.

🏃🏽 Bir Adım Gerisi

  • 2021 yılının başında, pandemiyle birlikte restoran ve otomatları içeren yemek servisi kanalından elde edilen gelir, çift haneli bir oranda düşmüştü.

  • İcra Kurulu Başkanı Ramon Laguarta, tüketicilerin 2021’in ikinci yarısına kadar belirli pandemi öncesi davranışlara dönmesini beklediğini, ancak artan çevrimiçi alışveriş gibi bazı değişikliklerin büyük olasılıkla sürdürüleceğini söylemişti.

  • Bu yılın başında PepsiCo’nun Baş Finans Sorumlusu Hugh Johnston, “Pandemi döneminde nasıl başarılı olacağımızı anladık.” açıklamasından sonra, büyümenin çoğunun şekersiz, düşük kalorili ve sağlıklı alternatiflerden geldiğini söylemişti.

👉 Bir Adım İlerisipepsico-4-ekim-degerleri.jpg

  • PepsiCo (PEP), farklı pazarlarda daha fazla otomasyon sağlayarak, üretim süreçleri ve tedarik zincirini optimize edecek üretkenlik programını da genişleteceklerini söyledi.

  • Bunların sonucunda ise yaklaşık 3,15 milyar dolarlık vergi öncesi ücretlerin beklediğini belirtti. Programın önceki maliyet tahmini yaklaşık 2,5 milyar dolardı.

👀 Peki, PEP N’apıyor?

PepsiCo (PEP) hisseleri 4 Ekim Pazartesi gününü, %-0,26 düşüşle 150,55 dolardan kapattı.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

PepsiCo Raises Annual Revenue Forecast as Soda Demand Jumps

PepsiCo raises forecast after earnings crush estimates, fueled by returning restaurant demand

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı