Alibaba

Pekin’in Ekonomik Teşvikleri Çin Hisselerine Olumlu Yansıdı

January 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Pekin’in Ekonomik Teşvikleri Çin Hisselerine Olumlu Yansıdı

Çin borsaları, Pekin yönetiminin bir süredir çalkantıda olan piyasaları toparlayacak yeni bir ekonomik teşvik paketini değerlendirdiği haberlerinin ardından toparlanmaya başladı.  

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdğı haberine göre Çinli yetkililer piyasaları yeniden istikrara kavuşturmak için 2 trilyon Çin yuanı (278 milyar dolar) değerinde bir ekonomik teşvik paketini değerlendiriyor. 

Söz konusu gelişmenin ardından Hang Seng endeksi 4%’e yakın yükselerek Çinli hisseleri de beraberinde yukarı yöne taşıdı. 

Çin hisseleri geçtiğimiz yıl, yatırımcıların sürekli devam eden emlak krizi, deflasyonist korkular ve artan jeopolitik gerilimler de dahil olmak üzere bir dizi kötü haberin ortasında satış hamleleriyle ciddi bir düşüş yaşadı.

Rapor, haftanın başında Çin Başbakanı Li Qiang’ın bir toplantı sonrasında kabinenin istikrarı güçlendirmek ve sağlıklı ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için sermaye piyasasına orta ve uzun vadeli fon enjeksiyonunu hızlandıracağını söylemesinin ardından geldi.

BNY Mellon Yatırım Yönetimi Asya makro ve yatırım stratejisi başkanı Aninda Mitra, “Çin’in borsa paketi memnuniyetle karşılanan bir önlem ve yetkililerin artan tepkisini gösteriyor. Ancak paketin GSYH’nin 2%’sinin altında olduğundan bunun hâlâ yetersiz olduğundan korkuyoruz.” yorumunu yaptı. 

🎮 Video Oyun Kararları Kaldırıldı, Hisseler Destek Buldu

Çin’den gelen iyi haberler bununla da kalmadı. Çin’in oyun regülatörü, geçen ay ülke genelinde oyun oynamayı teşvik eden oyun içi harcamalar ve ödülleri kısıtlayan kurallarını internet sitesinden kaldırdı. Bu gelişme, Çin’in oldukça güçlü oyun hisselerine de olumlu yansıdı. 

​Dünyanın en büyük oyun şirketi Tencent Holdings (TCEHY) ve rakibi NetEase (NTES) sırasıyla 6% ve 7% değer kazandı. 

Ancak bazı analisler, söz konusu kararın oyun şirketleri için yeni önlemler anlamına gelebileceğini düşünüyor. Haitong Securities’ten Xiaoyue Hu, kuralların regülatörün internet sitesinden kaldırılmasının “yeni önlemlerde değişikliklere işaret edebileceğini” belirtti. 

Pekin’in Ekonomik Teşvikleri Çin Hisselerine Olumlu Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg, Reuters