Apple Haberleri

Pekin’den Emir Geldi: Apple, Çin’de Meta Uygulamalarını Kaldırıyor

April 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Pekin’den Emir Geldi: Apple, Çin’de Meta Uygulamalarını Kaldırıyor

Apple (AAPL), Meta Platforms’un (META) WhatsApp ve Threads uygulamalarını, ulusal güvenlik endişelerini gerekçe gösteren Çin hükümetinin talimatı üzerine Çin’deki App Store’dan kaldırdığını açıkladı.

Uygulama takip firmaları Qimai ve AppMagic’e göre, diğer iki yabancı mesajlaşma uygulaması olan Telegram ve Signal de App Store’dan kaldırıldı.

Bu dört uygulamanın kaldırılması, Çin’in merkezi hükümetinin kendi kontrolü dışında kalan en azından bazı yabancı çevrimiçi mesajlaşma hizmetlerine karşı artan hoşgörüsüzlüğünü gösteriyor. Bu karar aynı zamanda Apple’ın Çin’de daha az hareket alanına sahip olduğunu da ima ediyor.

WhatsApp ya da Threads’in Çinli yetkililer için nasıl bir güvenlik endişesine yol açmış olabileceğine ilişkin detaylar açıklanmadı ancak Apple e-postayla yaptığı açıklamada, “Çin Siber Uzay İdaresi, ulusal güvenlik endişelerine dayanarak bu uygulamaların Çin mağazasından kaldırılmasını emretti. Aynı fikirde olmasak bile, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yasalara uymakla yükümlüyüz.” denildi.

Bu dört uygulamanın hiçbiri, Tencent’in (TCEHY) WeChat’inin açık ara ana hizmet olduğu Çin’de yaygın olarak kullanılmıyor.

Bu uygulamalar ve birçok yabancı uygulama normalde Çin ağlarında ülkenin kapsamlı siber sansür sistemi olan “Büyük Güvenlik Duvarı” tarafından engelleniyor ve yalnızca sanal özel ağ veya diğer proxy araçlarıyla kullanılabiliyor.

Pekin’den Emir Geldi: Apple, Çin’de Meta Uygulamalarını Kaldırıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters