Borsa İstanbul

Pegasus / Öztürk: 2024’te 17 Yeni Nesil Uçak Filomuza Katılacak

December 22, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Pegasus / Öztürk: 2024’te 17 Yeni Nesil Uçak Filomuza Katılacak

Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk, 2024 yılında 17 yeni nesi uçağın filoya katılacağını ifade etti.

Anadolu Ajansı’na konuşan Öztürk, 2023 yılını sektör ortalamasının üzerinde 32 milyon yolcu sayısına ulaşarak kapatacaklarını öngörerek “Toplam kapasitemizde yüzde 10 ila 12’lik büyüme öngörümüz var ve 2024 bütçemizi de bu paralelde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

✈ “2024’te 17 Yeni Uçak Filomuza Katılacak”

Filo yenileme çalışmalarının da devam ettiğini belirten Öztürk şöyle devam etti:

“Bu uçakların faaliyetlerimize getirdiği katkı da günden güne belirginleşiyor. Potansiyel maliyet baskılarını yönetme anlamında, yeni nesil uçaklardan oluşan genç filomuzun yüksek verimliliğine çok güveniyoruz. Sipariş takvimimiz göre 2024 yılında 17 adet yeni nesil uçak daha filomuza katılacak, yani kapasite yatırımlarımız devam edecek. Bir yandan filodaki eski nesil uçaklarımızdan filodan çıkanlar olacak. Toplam kapasitemizde yüzde 10 ila 12’lik büyüme öngörümüz var ve 2024 bütçemizi de bu paralelde çalışıyoruz.”

“Kapasite Yatırımlarımız Devam Edecek”

Kapasite tarafında tedarik sürecinde devam eden aksaklıklar nedeniyle sektör genelinde kapasite artışında agresif büyüme oranlarının görülmeyeceğini kaydeden Öztürk, bu anlamda arz ile talebin dengede seyredeceğini belirtti.

Öztürk, “Maliyetler tarafında ise global enflasyonist ortamın etkileri devam ediyor, ancak agresif büyüme beklentilerinin olmaması bu maliyetlerin yönetilmesi açısından da sektördeki paydaşlara manevra alanı sağlayacaktır.” diye konuştu.

🗺”Yeni Rotaları Her Zaman Değerlendiriyoruz”

Öztürk, “18 Ocak itibarıyla uçuş ağımızdaki 50. ülkemiz olan Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e de Sabiha Gökçen’den haftada 2 frekans uçmaya başlayacağız. Yeni rotaları her zaman değerlendirmeye devam ediyoruz.” dedi.

👨‍✈️”2023 Yılını Yaklaşık 32 Milyon Misafire Ulaşarak Tamamlayacağız”

Öztürk 2023 yılında Kovid-19 öncesi kapasiteleri yüzde 30’dan fazla artırmış olarak kapatacaklarını dile getirerek şöyle dedi:

“Yapılan hesaplamalarda Avrupa’nın toplam kapasitesinin daha yeni yeni 2019 seviyesine ulaştığı görülüyor. Bunu pek çok finansal parametrede sektördeki öncü konumumuzu koruyarak başarıyor olmamız bizim için ayrıca bir gurur kaynağı. 2022 yılını faaliyet karlılığı performansımız açısından takip ettiğimiz faiz, vergi, amortisman öncesi kar marjında yüzde 34,1’lik gerçekleşmeyle, global olarak en önlerde tamamlamıştık. 2023 yılı için de yine bu parametrede yüzde 30’larda bir gerçekleşme yönündeki beklentimizi piyasa ve yatırımcılarımızla paylaşmış durumdayız. 2023 yılını 32 milyon misafir sayısına yaklaşarak kapatacağımızı öngörüyoruz.”

Pegasus / Öztürk: 2024'te 17 Yeni Nesil Uçak Filomuza Katılacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Anadolu Ajansı