BIST Şirket Haberleri

Pegasus CEO’su Açıkladı: İntikam Turizmi Dönemi Bitti

September 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Pegasus CEO’su Açıkladı: İntikam Turizmi Dönemi Bitti

Dünyanın dört bir yanından havacılık temsilcileri, pandemiden sonraki ilk yıl sektörün durumunu değerlendirmek üzere Dünya Havacılık Festivali için Lizbon’da bir araya geldi. 

🌐 Lizbon’da Havacılık Zirvesi

Pandemi sonrasının ilk büyük havacılık buluşmasında, Pegasus, EasyJet ve Wizz Air Holdings gibi önde gelen hava yolu şirketleri festivalde yerini aldı.

🗣️ Pegasus’tan Pandemi Sonrası Değerlendirme

Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk, pandemi sonrası “intikam turizmi” kavramına değindi. Öztürk, bu turizm anlayışının sona erdiğini belirtirken, turizm talebinin azalmayacağına dikkat çekti.

☀️ Pegasus’un Yoğun Yazı

Pandeminin ardından, eylül ve yaz aylarında seyahat talebinin arttığını belirten Öztürk, Pegasus’un tarihindeki en yoğun yaz mevsimini geçirdiğini açıkladı. Ayrıca, bu yılın yakıt tüketiminin 45%’ini hedge ile koruduklarını belirtti.

📊 Sektörün Karşılaştığı Sorunlar

Sektör yoğun yaz seyahat sezonunda patlama yaşarken pandemiden miras kalan bazı sorunlar da devam ediyor.

Tedarik zincirindeki aksaklıklar, yeni uçaklara talebin yüksek olduğu bir dönemde uçak üretiminin sekteye uğraması ve kurumsal seyahatlerin birçok havayolunun beklediğinden daha yavaş bir hızda gerçekleşmesi bu sorunlar arasında gösteriliyor.

Pegasus CEO’su Açıkladı: İntikam Turizmi Dönemi Bitti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk BeyanıBu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberght