Analist Notları

PEG Oranına Göre Ucuz ABD Hisseleri

December 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
PEG Oranına Göre Ucuz ABD Hisseleri

🌟 Genellikle yatırımcılar tarafından iyi bilinen F/K oranının ötesine geçen ve daha derin bir analiz sunan PEG oranı, yani Price to Earnings Growth (Fiyat/Kazanç Büyümesi), F/K oranının sunduğu bilgileri bir adım ileri taşıyarak bir şirketin büyüme potansiyelini aydınlatıyor.

⚖️ F/K oranına göre bir şirketin değeri ucuz ya da pahalı olabilir, ancak asıl mesele, şirketin büyüme potansiyeline göre ucuz veya yüksek olduğudur.

PEG oranı, bir şirketin F/K oranını genellikle bir ile üç yıl arasında değişen bir zaman dilimindeki beklenen kazanç büyüme oranına bölünmesiyle hesaplanır.

🙌🏻 Yani aslında bu oran, şirketin önden fiyatlanıp fiyatlanmadığına dair bir ipucu olarak kullanılabilir.

📊 PEG oranında eşik değer 1,0 olarak kabul edilir. Eğer PEG oranı 1,0’in altındaysa hisse büyüme potansiyeline kıyasla ucuz bir hisse fiyatına sahiptir.

🎯 Kısaca; PEG oranı düştükçe şirket ucuz kabul edilir, PEG oranı eşik değerin üstüne çıktıkça da şirketin önden fiyatlandığı değerlendirmesi yapılabilir.

PEG oranı düşük ve piyasa değeri yüksek ABD şirketlerini senin için listeledik. 👇

PEG Oranına Göre Ucuz ABD Hisseleri

🔍  Örneğin bu tabloda Tesla’yı (TSLA) ele alalım. Güncelde Tesla 74,7 F/K oranıyla işlem görüyor. Elbette sektöre ve endekse göre bu oran yatırımcılar için yüksek gibi görünebilir. Ancak şirketin büyüme beklentilerine oranlandığında hisse fiyatının potansiyeline göre ucuz olduğu çıkarımı yapılabilir.

İlgini çektiyse PEG oranı düşük BIST30 şirketlerini de incelemiştik. Göz atmak için buraya tıkla!  👀

PEG Oranına Göre Ucuz ABD Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı