Borsa Haberleri

PayPal, Yapay Zekâ Ürünleri Sunmaya Hazırlanıyor

January 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
PayPal, Yapay Zekâ Ürünleri Sunmaya Hazırlanıyor

Ödeme devi PayPal (PYPL), yeni CEO ile geleceğe adımlar atıyor; şirket, tek tıkla ödeme özelliğinin yanı sıra yeni yapay zekâ odaklı ürünler piyasaya süreceğini açıkladı.

Bu, eylül ayında PayPal’a katılan CEO Alex Chriss yönetimindeki ilk büyük girişim. Ayrıca söz konusu yeni ürünler, PayPal’in şirketlerin ABD borsalarının bu ay rekor seviyelere çıkmasına yardımcı olan yapay zekâya yönelik yatırımcı coşkusundan beslenme çabalarının bir başka örneği.

Yatırımcılar, daha önce yazılım şirketi Intuit’te (INTU) üst düzey yönetici olarak görev yapan Chriss’in, zayıf marjlar nedeniyle Ocak 2023’ten bu yana 22%’nin üzerinde değer kaybeden PayPal hisselerini canlandıracağını umuyor. 

2024’ü PayPal için “bir geçiş yılı” olarak nitelendiren Chriss, gelirleri işlem hacminin ötesinde artırma sözü verdi.

Reuters’e verdiği bir röportajda PayPal CEO’su, “Sahip olduğumuz veriler ile kullanıcıların ne satın aldığını görme becerimiz göz önüne alındığında, yapay zekânın bizim için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

PayPal bu yıl, kullanıcıların önceki işlem geçmişlerine dayanarak yeni müşterilere ulaşmasını sağlamak için yapay zekâyı kullanan ve dünya çapında işlediği yaklaşık yarım trilyon dolar değerindeki ticari işlemlerden elde edilen verileri kullanan bir platformu piyasaya süreceğini söyledi.

Kullanıcılar ayrıca, alışveriş yapanlara e-posta makbuzlarında kişiselleştirilmiş ürünler önermek ve para iadesi ödülü almak için “akıllı makbuz” adı verilen ayrı bir yapay zekâ tabanlı araç kullanabilecek.

Şirket ayrıca PayPal’ın, Venmo şirket profilleri için yeni özelliklerin yanı sıra ilk testlerde ödeme hızlarını neredeyse 40% artıran Fastlane adlı “tek tıklamayla ödeme” özelliği sunduğunu söyledi.

PayPal, Yapay Zekâ Ürünleri Sunmaya Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters