Borsa Haberleri

PayPal Stablecoin Çıkardı: “Başarılı Olursa Herkes İzinden Gider”

Ağustos 8, 2023 • 3 dakika okuma süresi
PayPal Stablecoin Çıkardı: “Başarılı Olursa Herkes İzinden Gider”

ABD’de düzenleyicilerin dijital varlıklara yönelik şüphelerinin arttığı bir dönemde PayPal (PYPL), piyasaya “stablecoin” süreceğini açıkladı. Şirket, bu hamleyle ABD’de kripto para ödemelerine ilişkin böylesine bir adım atan ilk büyük finansal kuruluş oldu.

San Jose merkezli şirket dün yaptığı açıklamada, PayPal USD adında dolar cinsinden bir stablecoin piyasaya sürmeye hazırlandığını ve dijital para birimlerine yönelik hizmetlerinde daha fazla genişlemeye gitmeyi amaçladığını söyledi.

Şirket, PayPal USD’nin New York Eyaleti Finansal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Paxos tarafından ihraç edileceğini ve ABD doları karşılığında itfa edilebileceğini belirtti. 

PayPal’ın bu hamlesi, ABD’li düzenleyicilerin kripto para piyasasındaki düzensiz faaliyetlere yönelik agresif baskılarına rağmen geldi. Hatta diğer şirketler, zorlu düzenleyici eylemler ve yatırımcı endişeleri karşısında ülkedeki kripto faaliyetlerini azalttı.

Nedir bu stablecoin? Stablecoinler, genellikle dolar gibi bir fiat paranın, başka bir kripto para biriminin veya borsada işlem gören emtiaların değerine birebir sabitlenen bir kripto para türü. Yatırımcılar, yüksek ücretler ödemeden işlemler yapmak veya sınır ötesi transferler yapmak için coinleri nakit para gibi kullandıkları için, stablecoinler geleneksel ve kripto piyasaları arasında önemli bir köprü görevi görür.

PayPal, 2020 yılından bu yana müşterilerinin en popüler iki kripto para birimi olan bitcoin ve ether işlemleri yapmasına olanak tanıyor. 

Şirketin CEO’su Dan Schulman, “Dijital para birimlerine geçiş, hem yerel, hem de ABD doları gibi bir itibari paraya kolayca bağlanabilen istikrarlı bir araç gerektiriyor.” dedi. 

Geleneksel finans ve teknoloji şirketleri yaygın olarak kullanılan bir kripto ödeme ağı oluşturma konusunda şimdiye kadar çok az ilerleme kaydetti. Meta Platforms (META), PayPal ve Mastercard (MA) gibi kredi kartı sağlayıcılarının da yer aldığı tartışmalı Diem stablecoin projesini, düzenleyici muhalefetle karşılaştıktan sonra geçen yıl terk etmişti. 

Bernstein analisti Gautam Chhugani, dijital varlık ödemelerinin şimdiye kadar yalnızca kripto para şirketleriyle kısıtlı olduğunu ancak yaygın adaptasyon için “ana akım bir uygulama gerektiğini, PayPal’ın da bunu başardığını” düşünüyor. 

Chhugani, “PayPal başarılı olursa, diğer tüm ödeme uygulamaları ve tüketici finansal hizmetleri markaları kendi stablecoinlerine sahip olmak isteyecektir.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times