Borsa Yorumları

Parayı Takip Etmek – Zarardayken Ne Yapmak Lazım? (Podcast)

December 24, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Parayı Takip Etmek – Zarardayken Ne Yapmak Lazım? (Podcast)

Sait: Elimizde büyüteçlerle paranın ve sermayenin yolculuğunu incelediğimiz, küresel piyasalardaki risk ve duygu durumunu analiz edip, yatırımcı stratejilerini konuştuğumuz “Parayı Takip Etmek” serimizin ilk sezonunun ikinci bölümüne hoş geldiniz.

Bugün Kerem veya twitter takipçilerinin bildiği adıyla Kripto Mevsimi ile yatırımcılarımızın sesi olacağız ve “Abi zarardayım, ne yapmam lazım? Satıp çıkayım mı yoksa alıp maliyet mi düşüreyim?” gibi sorulara cevap arayacağız.

Hazırsanız, başlayalım.

Sait: Piyasaya henüz yeni girmiş ve kimi hisselerde zararı olan yatırımcılara ne tavsiye verebilirsin? Borsa veya hisse odaklı bir ayı piyasasında yatırımcıların stratejisi ne olmalı?

Kripto Mevsimi: Ayı piyasasında portföyünüzdeki ürünlerin risk seviyesine bakmanız gerekiyor. Ne kadar volatil, ne kadar güvenli bir ürün tutuyorum? diye sormak lazım. 

Çünkü ayı piyasalarında önemli olan şey, daha risksiz ürünlerde portföyü tutabilmektir. Örneğin, daha “değer” diyebileceğimiz, Amerikan borsalarında değer üreten Microsoft ve Google gibi hisseler görece daha güvenli olabilir.

Diğer yandan daha “junk” yani “çöp” diyebileceğimiz volatilitesi yüksek olan daha ufak şirketlere olan yatırımları küçültmek gereken bir süreç ayı piyasası.

Konuşmanın devamını hemen dinle!

Sait: Tüm Dünya bir finansal sıkılaşma içerisindeyken, borsalarda ayı piyasasını yaşıyor. Buna rağmen kimi zaman ufak “ayı piyasası rallileri” girebiliyoruz. Bunlar ise bize para kazandıran ralliler.

Buna paralel olarak senle küçük yatırımcıların “yani bizim” çok aceleci olduğumuzu ve hemen para kazanmak istediğimizi konuştuk. Burada küçük yatırımcılar olarak bizler beklentilerimizi nasıl ayarlamalıyız? Daha doğrusu biz borsadan ne beklemeliyiz?

Kripto Mevsimi: Küçük yatırımcının borsaya giriş ihtimali genellikle boğa piyasalarının zirvesinde oluyor. Artık herkesin borsaları konuştuğu noktada, küçük yatırımcı heyecanlanarak borsaya giriyor.

Burada küçük yatırımcının beklentisi de küçük olmuyor. 50 bin lira koyayım, çok kısa sürede 3-5 ayda bu 500 bin lira olsun. Yada arabamı satayım, kredi çekeyim diye düşünüyor.

Dolayısıyla burda en önemli şey, gerçek dışı beklentiler.

Diğer yandan piyasayı tanımadan, piyasanın içerisinde uzun bir zaman harcamadan da bu beklentiler hiçbir zaman gerçekleşmiyor.

Konuşmanın devamını hemen dinle!

Sait: Diyelim ki, ben 2021’in zirvesinde Amerikan Borsalarına girdim. Burada ise bir çok kaliteli büyüme hisseleri 60%’a yakın düştü. Microsoft’un bile 30% düştüğü bir ortamdayız.

Bu noktada yatırım yaptığım hisseler zararda olduğumu ve belki “stop” edecek seviyenin dahi çok gerisinde kaldığımı düşünürsek, ben nasıl bir yol izlemem lazım? Ne yapmam gerekir? Beklemem gerekirse mesela, bunu hangi düşünce ve felsefeyle yapmam gerekir? 

Kripto Mevsimi: Bir kere bu kişinin hayata optimist bakması lazım. Şunu kafadan atması lazım: “1) Nükleer savaş olursa 2) Çin-Amerika birbirine girer, dünya ekonomileri çökerse 3) İnternet giderse gibi durumlar gerçekleşirse zaten “bitmişiz” demektir. Bunlar olursa zaten çokta yapacak bir şey yoktur.” diye düşünmeli.

Dolayısıyla eğer varsa elinde, diyelim ki maliyeti 200-300 dolar olsun. 100 dolara düştüyse de fiyatı, eğer tekrardan maliyetlenebiliyorsan, tabii ki ortalama düşürmeye çalışmalısın. 

Çünkü güveniyorsun o ürüne. Dünyanın veya finansal piyasaların sonunun gelmeyeceğini, merkez bankalarının bir noktada mutlaka döneceğini düşünüyorsun.

Konuşmanın devamını hemen dinle!

Parayı Takip Etmek - Zarardayken Ne Yapmak Lazım? (Podcast)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı