Piyasa Öncesi

Parasal Sıkılaşma Sinyalleriyle Borsalar Kırmızıda Açıldı

Parasal Sıkılaşma Sinyalleriyle Borsalar Kırmızıda Açıldı
Google News Icon Takip Et

Açılış öncesinde açıklanan ve beklentilerin üzerinde gelen istihdam verisinin ardından yatırımcıların FED’in parasal sıkılaşma adımlarını artırabileceği endişeleri borsalara da olumsuz yansıdı.

Bugün açılışta Dow Jones 0,71%, S&P 500 1,03% ve Nasdaq 1,18% düştü.

📍 Ne oldu? 

ADP özel sektör istihdamı, haziran ayında 497 bin kişi artarak Temmuz 2022’den bu yana en büyük aylık artışı kaydetti. Haziran ayındaki artış, Dow Jones’un 220 bin kişilik konsensüs tahmininin iki katından fazla ve mayıs ayında görülen aşağı yönlü 267 bin kişilik istihdam artışından çok daha yüksek geldi.

Genellikle diğer istihdam verilerine kıyasla daha değişken olan ADP verileri, resmi haziran ayı bordro raporundan önce geldi. Dow Jones’a göre, ekonomistler haziranda tarım dışı istihdamda 240.000 artış bekliyor. Ancak, şimdi FED’in bir aradan sonra bu ay faiz artırım kampanyasını yeniden başlatmasına yol açacak daha yüksek bir rakam bekleniyor. 

🔎 Ne dediler?

İstihdam verisinin oluşturduğu endişelere paralel olarak yatırımcılar FED’in bu ay 89% ihtimalle faiz artırımına gitmesini bekliyor. 

CIC Wealth analisti Malcolm Ethridge, “Fed Başkanı Powell, 2%’lik enflasyon hedefine ulaşıldığını görmeye kesinlikle kararlı olduğunu açıkça ifade etti ve bu nedenle, bu yılın ilerleyen dönemlerinde ek artırımların söz konusu olup olmayacağının bir eğer değil, ne zaman olacağı anlamına geldiğini düşünüyorum.” diyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Meta Platforms (META) Twitter rakibi yeni uygulaması Threads’i kullanıma sundu ve CEO Mark Zuckerberg ilk yedi saatte 10 milyon kişinin uygulamayı indirdiğini açıkladı. Hisseler, açılışta 2% yükseldi. 

Sweetgreen (SG) Bank of America’nın şirketin “NÖTR” hissesini “AL” olarak güncellemesiyle 4% ralli yaptı. 

Simon Property Group (SPG) Wolfe Research’ten aldığı yeni hedef fiyatıyla 7,4% yükseldi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC