Borsa Haberleri

Paramount Reklam Gelirlerinden Darbe Aldı Ama Kârını Yükseltti

Paramount Reklam Gelirlerinden Darbe Aldı Ama Kârını Yükseltti
Google News Icon Takip Et

CBS ve MTV gibi popüler televizyon kanallarının sahibi Paramount Global (PARA), dördüncü çeyrekte geleneksel televizyon segmentinde reklam kazançlarının düşmesiyle gelirlerinde tahminleri kaçırdı. Ancak şirket, abonelik sayısında artış ve sürpriz kâr elde etti. 

31 Aralık’ta sona eren dönemde şirketin net satışları yıllık bazda 6% düşüşle 7,64 milyar dolar oldu ve Wall Street’in 7,85 milyar dolarlık beklentisinin altında kaldı. 

Öte yandan şirketin net kârı, 2022’nin son çeyreğindeki 21 milyon dolardan 514 milyon dolara yükseldi. Şirketin düzeltilmiş hisse başına kârı da 0,4 dolar ile 0,1 dolarlık konsensüsü aştı. 

Şirketin amiral gemisi yayın hizmeti Paramount+, bu dönemde 4,1 milyon net artışla 67,5 milyon aboneye ulaştı ve yıllık 69%’luk bir gelir artışı kaydetti. Şirket yaptığı açıklamada, 2025 yılına kadar Paramount+ için kârlılık elde etmeyi beklediğini belirtti.

Dördüncü çeyrekte abonelik gelirleri, kısmen fiyat artışlarının da etkisiyle 43% artarken, doğrudan tüketiciye satış segmentinin tamamında gelirler 34% büyüdü.

Paramount, dördüncü çeyrekte Paramount+ ve Pluto TV’deki küresel izleme saatlerinde 27%’lik bir artış gördüğünü belirtti.

Öte yandan şirket, televizyon medya gelirlerinin bir önceki yıla göre 12% azaldığını duyurdu. Reklam gelirleri genel olarak “küresel reklam pazarındaki yumuşama” nedeniyle 15% azaldı.

Yine de CEO Bob Bakish “İleriye baktığımızda, içerik yatırımlarımızın getirisini en üst düzeye çıkarmaya ve işimizin maliyet tabanını dönüştürürken akışı ölçeklendirmeye odaklanmaya devam ediyoruz. Stratejimizin ve varlıklarımızın gücünü gösteren 2024’te tüm platformlarda yakaladığımız erken daha fazla heyecan duyamazdım.” yorumunu yaptı. 

Paramount, medya ortamının hızla değiştiği son aylarda işinin tamamı veya bir kısmı için satış seçeneklerini araştırıyor. Son iki yılda şirketin hisseleri 50%’nin üzerinde değer kaybetti. 

Söz konusu satış seçenekleri kapsamında Warner Bros Discovery (WBD) Paramount’u satın almak için ön görüşmelerde bulunmuştu ancak bu görüşmeler o zamandan beri askıya alındı.

Paramount bu ayın başlarında, şirketin bu yılki Super Bowl için rekor izleyici sayısına ulaştığını açıklamasından sadece bir gün sonra yaklaşık 800 kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Paramount Global