Bültenler

Para Politikasında Gevşeme Sinyalleriyle Borsalarda Rekor Seviye

Para Politikasında Gevşeme Sinyalleriyle Borsalarda Rekor Seviye
Google News Icon Takip Et

Fed’in 2024 yılında üç faiz indirimi öngörüsüne sadık kalması ve Başkan Jerome Powell’ın “bu yılın bir noktasında” faizleri düşürmeye başlamanın uygun olacağını yinelemesinin ardından Wall Street, dün rekorlarla kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,25%, S&P 500 0,89% ve Dow Jones 1,03% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Fed’in para politikası kurulu, ağırlıklı olarak beklendiği gibi faizleri 23 yılın en yüksek seviyesi olan 5,25%-5,50%’de sabit tuttu. Fed’in güncellenmiş Ekonomik Projeksiyonlar Özeti (SEP), merkez bankasının aralık ayı nokta grafiğine göre değişmeyerek 2024 yılında üç faiz indirimi beklediğini gösterdi.

Karar sonrası basın toplantısında Powell, politika yapıcıların bu faiz sıkılaştırma döngüsünün zirvesinde olduklarına ve bu yıl faiz indirimlerinin muhtemelen uygun olduğuna inandıklarına dair önceki basın toplantısındaki yorumlarını tekrarladı. Powell ayrıca Fed’in enflasyon ve istihdam hedeflerine ulaşma risklerinin daha iyi bir dengeye geldiğini söyledi.

Crude Value Insights yatırım grubu lideri Daniel Jones, dünün yatırımcılar için “harika” bir gün olduğunu belirtti ve projeksiyonların bu yıl içinde korkulduğu gibi iki değil, üç faiz indirimi gösterdiğini vurguladı:

Bu yorumlarla birlikte S&P 500 bu yıl şu ana kadar yaklaşık 10%, Nasdaq da 11% yükseldi. Geçen yılın aralık ayında yazdığım bir makalede S&P 500’ün yılı 5.200 ile 5.800 arasında tamamlayacağını ve muhtemel hedefinin 5.500 olacağını öngörmüştüm. Endeksin şimdiden bu aralığın alt sınırının üzerine çıkmasıyla birlikte, önceki tahminimin çok kötümser olduğunu düşünmeye başladım.” 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Fed’in Ekonomik Projeksiyonlar Özeti’ne gelen tepkiler

2. ABD Hazine tahvili getirilerinin FOMC kararının ardından düşmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri, Sanayi, İletişim, Temel Tüketim Malları, Ham Madde

Zayıf: Sağlık, Enerji

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Borsalar, Powell’ın yorumlarıyla dün tarihi zirvelerinde kapandı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Rekorlarda Üçte Üç

Üç büyük ortalama da dün yükselerek tüm zamanların kapanış rekorlarını kırdı. Dow Jones Endüstriyel 39.512,13 seviyesinden kapanırken, Nasdaq 16.369,41 seviyesine yükseldi. S&P 500 de tarihinde ilk kez 5.200’ün üzerinde, 5.224,62 seviyesinde kapandı. Bu ralliler, Fed’in faiz oranlarını sabit bırakmasının geldi ancak esasen yatırımcılar, Fed’in yılın geri kalanına ilişkin projeksiyonlarından cesaret aldı.

🏈 2. ESPN’in Geleceği

Disney’in (DIS) ESPN’i için iş modeli çöküyor gibi görünüyor. Dünyanın en büyük spor ağı, 40 yılı aşkın bir süredir kablolu yayın abonelik ücretlerine dayanıyor ancak giderek daha fazla Amerikalı kablolu yayınlarını iptal etmeyi tercih ediyor. ESPN Yönetim Kurulu Başkanı Jimmy Pitaro bir röportajda “Sektör şu anda bir geçiş aşamasında.” dedi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing