Fon Analiz

Para Giriş-Çıkışında Dengeler Değişiyor: Aylık Fon Büyüklüğü Değişimleri

Para Giriş-Çıkışında Dengeler Değişiyor: Aylık Fon Büyüklüğü Değişimleri
Google News Icon Takip Et

Geçtiğimiz bir ay içinde, bazı yatırım fonları aktif büyüklüklerini artırırken, diğerleri de küçüldü. Peki, yatırımcı sayılarındaki değişim ne yönde oldu? 

13 Mayıs 2024 TEFAS verilerine göre paranın hangi fon gruplarına kaydığını ve aylık getirisiyle öne çıkan fonları inceledik.

Sonuçlara birlikte göz atmaya ne dersin? 🔍

Aylık Büyüklüğü Artan Fon Türleri

🟢 Para Piyasası Fonları

Politika faizinin artış süreci ile beraber mevduat faizleri de yükseldi. Güncel olarak 50% civarında yıllık mevduat faizinin bulunduğu bu dönemde yatırımcılar gözlerini para piyasası fonlarına çevirdi. 

Geçen ay 380,12 milyar TL olan para piyasası fonlarının toplam değer büyüklüğü 35,5% artışla 515,28 milyar TL’ye ulaştı. Yatırımcı sayısı ise 2,81 milyon kişiden 4% artışla 2,93 milyon kişiye yükseldi.

Geçen hafta baktığımız aylık analize göre yatırımcı büyümesi paralel büyümeyle devam ederken toplam fon büyüklüğünde daha hızlı bir büyüme mevcut. 

Özellikle mevcut ekonomi yönetimi tarafından parasal sıkılaşmanın devam edeceğine yönelik açıklamalar para piyasasına olan ilginin sürekli olarak artmasına sebep olmaya devam ediyor.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Para Piyasası Şemsiye Fonları

 • PPN – Nurol Portföy Para Piyasası Fonu
 • HYV – Hedef Portföy Para Piyasası Fonu
 • IRY – Inveo Portföy Para Piyasası 

🟢 Fon Sepeti Şemsiye Fonları

Fonlara ilginin arttığı bu dönemde, farklı fonlardan sepet yapmak isteyen yatırımcılar fon sepeti fonlarına karşı büyük ilgi göstermiş gözüküyor. 

Geçen ay 61,29 milyar TL olan toplam fon değeri 9,7% artışla 67,28 milyar TL’ye yükseldi. Yatırımcı sayısı ise 565.296 yatırımcıdan 2% artışla 576.734 yatırımcıya yükseldi.

Geçen hafta baktığımız aylık fon büyüklüklerine yatırımcı sayısındaki ivme devam etsede geçen haftaya nazaran para girişlerinin daha zayıfladığını görüyoruz.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Fon Sepeti Şemsiye Fonları

 • TEJ – Azimut Portföy Teknoloji Fon Sepeti Fonu
 • YJK Yapı Kredi Portföy Robotik ve Yarı İletken Teknolojileri Fon Sepeti Fonu
 • PFO – Phillip Portföy Fon Sepeti Fonu

🟢 Katılım Şemsiye Fonları

Katılım şemsiye fonları; faize dayalı olmayan ve portföyü devamlı olarak katılma hesapları, kira sertifikaları, altın ve diğer kıymetlere yatırım yapan fon türü olarak öne çıkıyor. 

Özellikle faiz hassasiyeti olan yatırımcıların seçtiği bu fon türünde geçen ay 81,50 milyar TL olan fon büyüklüğü, bu ay 12,5% artış göstererek güncelde 91,75 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Geçen ay 633.092 yatırımcısı bulunan bu fonların güncel olarak 650.040 yatırımcısı bulunuyor.

Geçen hafta baktığımız aylık fon büyüklüğü değişimlerine göre hem yatırımcı sayısındaki büyüme hem de fon büyüklüğü geçen aya kıyasla ivmenin çok hızlı yavaşladığını görüyoruz.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Katılım Şemsiye Fonları

 • CPU – AKTİF PORTFÖY TEKNOLOJİ KATILIM FONU
 • KTJ – Kuveyt Türk Portföy Teknoloji̇ Katılım Fonu
 • EKF – Qinvest Portföy Kira Sertifikası Katılım (TL) Fonu

🟢 Hisse Senedi Şemsiye Fonları

Hisse senedine yatırım yapmak isteyen fon yatırımcılarının yöneldiği hisse senedi fonuna bu ay ilgi devam etti. Fakat hisse senetlerine vergi gündemiyle beraber düşen piyasa sonrası geçen haftanın aylık verilerine göre ivme çok hızlı yavaşlarken, geçen haftaki aktif büyüklüğün altında bir fon aktif büyüklüğü gerçekleşti.

Bu fonların geçen ay 148,35 milyar TL olan toplam büyüklüğü bu ay 12,52% yükselişle 166,94 milyar TL’ye ulaştı. Yatırımcı sayısı ise 1 ayda 1,84 milyondan 10% artışla 2,03 milyon seviyesine ulaştı.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Hisse Senedi Şemsiye Fonları

 • YZH – TEB Portföy BIST Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu
 • BDS – A1 Portföy Bist 30 Dişi Şirketler Hisse Senedi Fonu 
 • TAU – İş Portföy BİST Banka Endeksi Hisse Senedi 

🟢 Değişken Şemsiye Fonları

Emtia, bono, hisse senedi gibi araçlarla portföyünü çeşitlendirmek isteyen yatırımcılara biçilmiş kaftan olan değişken fonlar, son bir ayda 6,88% büyüme göstererek büyüklüğünü 54,60 milyar TL’den 58,37 milyar TL’ye yükseltti. Bu fonların yatırımcı sayısı ise 661.625 kişiden 1% artışa 667.155 kişiye yükseldi.

Değişken fonların hem yatırımcı sayısındaki ivme hem de net para girişleri geçen haftanın aylık verilerine göre durma noktasına gelmiş görünüyor. 

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Değişken Şemsiye Fonları

 • BVV- BV Portföy Teknoloji Değişken Fon
 • IDY – TEB Portföy İkinci Değişken Fon
 • YJH – Yapı Kredi Portföy Temiz Enerji Değişken Fon 

🟢 Borçlanma Araçları Şemsiye Fonları

Devlet tahvil ve bonolarının yükseldiği ve yüksek mevduat faizinin olması borçlanma araçları fonlarına yüksek rağbet gösterilmesine sebep olmuştu. 

Özellikle son zamanlarda yabancıların carry trade amaçlı tahvillere yöneldiğini gördük. Fakat burada ilginç bir istatistik mevcut.

Yabancılar carry trade yapmak için tahvillere giriş yaptıktan sonra tahvil faizleri son 1 ayda düşüş gösterdi.

Buna rağmen borçlanma araçları şemsiye fonlarına rağbet aylık verilere göre artmaya başlamış görünüyor. Geçen hafta aylık büyüklüğü azalan fonlarda bulunan borçlanma araçları şemsiye fonları, aylık büyüklüğü artan fon grupları sınıfına geçmiş durumda

Borçlanma araçları şemsiye fonlarının toplam değerlerine baktığımızda aylık olarak, geçen ay 75,83 milyar TL olan toplam değeri güncel verilere göre 0,0% artarak 76,09 milyar TL’ye yükseldi

Geçen ay borçlanma araçlarında 1,24 milyon yatırımcı bulunurken güncel olarak 0,2% azalarak 1,23 milyon yatırımcı sayısına düştü.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Serbest Şemsiye Fonları

 • TZT– Ziraat Portföy Borçlanma Araçları (TL) Fonu
 • NJR– Nurol Portföy Birinci Borçlanma Araçları Fonu
 • AHU– Atlas Portföy Birinci Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonu 

🟢 Serbest Şemsiye Fonları

Sadece nitelikli yatırımcıların bulunabildiği ve yatırım yapılacak menkul kıymetler için sınırı bulunmayan serbest şemsiye fonlarının fon toplam değeri 1,56 trilyon TL’den 1,58 trilyon TL’ye %7 yükseldi. Ayrıca yatırımcı sayısıda 1,4% arttı.

Geçen haftaki verilere baktığımızda aktif büyüklüğü azalan fon kategorilerinde olan serbest fonlara inanılmaz bir yoğun ilgi başlamış görünüyor. Özellikle hisse senetlerinin bu denli düştüğü bir ortamda serbest fonlara para girişleri dikkat çekmeye devam edebilir.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Serbest Şemsiye Fonları

 • GKS – İnveo Portföy İkinci Serbest Fonu
 • YCP – Yapı Kredi Portföy Bankacılık Sektörü Hisse Senedi 
 • GBJ – Garanti Portföy Bankacılık Sektörü Hisse Senedi Serbest Fon

Aylık Büyüklüğü Azalan Fon Türleri

🔴 Karma Şemsiye Fonları

Yatırımlarını çeşitlendirmek isteyen yatırımcıların borçlanma aracı, altın, hisse senedi gibi en az 2 yatırım aracını kullanarak, fon toplam değerinin en az 20% en fazla ise 80%’ini bir yatırım aracında değerlendiren fon grubu olan karma şemsiye fonlarının büyüklüğü 3,7% azalış göstererek 5,10 milyar TL’den 4,92 milyar TL’ye geriledi. Yatırımcı sayısı ise 230.035 kişiden 0,8% azalışla 228.362 yatırımcıya düştü.

Geçen haftaki aylık verilere göre düşüş yönlü ivmelenmede hafif yönlü bozulma olsa da hala para çıkışlarının devam ettiğini görebiliyoruz. Düşüş yönlü trendin kırılmasında para girişlerinin artmasından kaynaklı değil baz etkisinden kaynaklı olduğunu belirtmekte de fayda var.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Karma Şemsiye Fonları

 • IKP – İş Portföy Yenilenebilir Enerji Karma Fon
 • ITP – İş Portföy Teknoloji Karma Fon
 • IVY – İstanbul Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon

🔴 Kıymetli Madenler Şemsiye Fonları

Özellikle son 1 senede altın ve diğer kıymetli madenlerin yükselmesiyle beraber popüler olan fon grubunun, son bir ayda büyüklüğü 13,05% azalışla 63,74 milyar TL’den 56,38 milyar TL’ye geriledi. 

Son 3 ayda altındaki sınırlı hareket ve Dolar/TL kurundaki sınırlı yükselme yatırımcı sayısının 525.618’den 3,5% azalarak 507.750’e gerilemesine neden oldu.

Kıymetli maden şemsiye fonlarında para çıkışının çok sert bir şekilde devam ettiğini görüyoruz.

Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Kıymetli Madenler Şemsiye Fonları

 • UP1 – ÜNLÜ Portföy Altın Fonu
 • ICA – ICBC Turkey Portföy Altın Fonu
 • HBF – HSBC Portföy Altın Fonu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TEFAS