Bültenler

Borsa İstanbul’da Bu Hafta Seni Hangi Halka Arzlar Bekliyor? – 7 Şubat Haftası

February 7, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Borsa İstanbul’da Bu Hafta Seni Hangi Halka Arzlar Bekliyor? – 7 Şubat Haftası

Bu hafta, SPK tarafından halka arzına onay verilen şirket; Panelsan Çatı ve Cephe Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. oldu.

Panelsan Halka Arz Bilgileri

👀 Peki, Ne Yapar Bu Şirket?

Panelsan (PNLSN), 2004 yılında Ankara Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu.

Başlangıçta Mineral Yün (Taşyünü-Camyünü) ve Expanded Polystyrene Polistren (EPS) yalıtımlı sandviç panel üretimine başlayan firma, sandviç panel ve EPS ürünlerine ihtiyacı karşılamak adına 2005 yılında EPS yalıtım levhaları ve enjeksiyon ambalaj ürünleri üretim hattını devreye aldı. 

Şirket 2010’lu yıllara geldiğinde artan pazar payı ile birlikte Poliüretan (PUR) ve Poliizosiyanurat (PIR) yalıtımlı sandviç panel hattını da devreye soktu. 

Panelsan şu an ürünlerini 26 ülkeye ihraç ediyor. 2021 yılının son çeyreğinde Kazakistan’da yeni panel üretim hattı yatırımının temellerini atacak olan firma, 2022 yılı sonunda bu hattı devreye almayı hedefliyor. 

Çevreye, yeşil ve döngüsel ekonomiye yönelik duyarlılık ve farkındalık oluşturmaya çalışan şirket, Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) için ürettiği özel panel formu alanında öncü bir firma olarak gösteriliyor. 

👉 Taahhüt ve Hedefleri Neler?

Arz geliri nerede kullanılacak? Arzdan elde edilen gelirlerin 50-55%’i, kapasite artırılmasına yönelik ilave makine alınması ve fabrika inşaatında kullanılacak. Ayrıca gelirlerin 45-50%’si işletme sermayesi olarak hammadde ve malzeme alınmasında ve tüm gelirin kalan kısmı da (5-10%) TL ve döviz banka kredilerinin bir kısmının ödenmesi için değerlendirilecek. 

Temettü verecek mi? Şirket kârın %20’sini nakit olarak dağıtmayı planlıyor.

Ortaklar satış yapacak mı? Halka arza yüksek talep gelirse eğer Serhat Maşlak’a ait 875.000 TL ve Recep Kaan Maşlak’a ait 875.000 TL olmak üzere toplam 1.750.000 TL nominal değerli B grubu payların ek satışı gerçekleştirilebilecek.

Şirketin borsadaki payı yüzde kaç olacak? Halk arz tamamlandığı takdirde Panelsan’ın %25,67’i borsada işlem görecek. Eğer halka arz sırasında ek satış da gerçekleşirse bu oran %28’e yükselecek.

💵 Hisse Kimlere Dağıtılacak?

Peki, hisseleri halk arz sırasında kimler alacak? Son paylaşılan bilgilere göre payların;

  • 50%’si bireysel yatırımcılara, 
  • 40%’ı yurt içi kurumsal yatırımcılara,
  • 10%’u ise yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis edildi.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Sermaye Piyasası Kurulu Bülteni

İzahname

Hakkımızda

Borsa İstanbul'da Bu Hafta Seni Hangi Halka Arzlar Bekliyor? – 7 Şubat Haftası

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı